Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Lokalizacja
Wystawy / Targi

Wystawa Katarzyny Mular "Kamień w wodzie" w Galerii M

Galeria M
ul. Powstańców Śląskich 19
45-086 Opole
Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy do Galerii M gdzie odbywa się wystawa prac Katarzyny Mular z Wydziału Sztuki UO (kuratorka wystawy: Natalia Krawczyk).

Kamień w wodzie to główny temat najnowszej artystycznej produkcji Katarzyny Mular. Tak, produkcji, ponieważ prace powstają seryjnie, niemalże jak na taśmie montażowej. Liczne cykle kolaży wypływają spontanicznie spod pracowitych i niecierpliwych dłoni. Choć wszystkie powstawały w procesie intuicyjnego, a czasem wręcz kompulsywnego przyklejania, zaklejania, wydzierania, bazgrania, zdrapywania, kolorowania, mazania i tym podobnych metod, to jednak zaskakująco pasują do siebie, mają wspólny mianownik – kompozycję. Bazuje ona na tym, co konkretne i niekonkretne, stałe i płynne, znajdujące się jakby jedno w drugim — kamień w wodzie.

Kolaże Katarzyny Mular są lekkie, jak myśli przepływające przez medytujący umysł. Są jak japońskie bonseki (盆石) — miniaturowe krajobrazy tworzone na kamiennej tacy lub jak kamienne ogrody karesansui (狩り砂子) o kontemplacyjnym charakterze. Jest to twórczość, której celem nie jest jedynie stworzenie satysfakcjonującego estetycznie dzieła, ale w pewnym sensie osiąganie równowagi psychicznej, stanu harmonii. Prace emanują radosną energią twórczą. Wywołują wrażenia estetyczne poprzez zestawienia materiałów, kolorów i faktur. Podążając za tą intuicyjnie skonstruowaną kompozycją, opartą na zestawieniu obiektu-kamienia z tłem-wodą, dostrzegamy sensy i znaczenia symboliczne. Objawiają się one dyskretnie, nienachalnie, przywodząc na myśl duchową głębię zamkniętą w prostych układach japońskich ogrodów.

Kamień w wodzie, niebo w lustrze wody – bezkres, z którego wyłania się materia. „Nie ma nic bardziej bezpośredniego i samodzielnego, nic szlachetniejszego ani straszniejszego od majestatycznej skały okazującej pełnię swej siły, czy od bloku granitowego, który wznosi się zuchwale ku niebu. Przede wszystkim kamień istnieje” – pisał Mircea Eliade. Prace Katarzyny Mular bazują na dialektycznym zestawieniu tego, co konkretne – kamień z tym, co bezkształtne – woda. Wszystko ostatecznie zmieni się w kamień, który drążony przez wodę i smagany wiatrem stanie się gwiezdnym pyłem, tworzącym materię wszechświata.

Wystawę można oglądać do 15 października 2023 r., zapraszamy!