Wystawy / Targi

Wystawa: Julia Gryboś i Barbora Zentková, Daily Swallowed Dilemma

Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12
zgodnie z cennikiem dostępnym na stronie GSW

Julia Gryboś i Barbora Zentková
"Daily Swallowed Dilemma"
· wystawa w salach głównych Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu
· kurator wystawy: Łukasz Kropiowski

Spojrzenie konsumenckie, które staje się dla ponowoczesnej jednostki podstawowym sposobem patrzenia na świat, wymaga nie tyle badawczej koncentracji, ile zdawkowego, rozproszonego rzucania okiem charakterystycznego dla przeglądania oferty sklepu czy poruszania się po Internecie. Tego typu spojrzenie pozostaje właściwie bezradne wobec praktyki Julii Gryboś i Barbory Zentkovej. Polsko-słowacki duet artystyczny interesuje bowiem to, co znajduje się poza sferą pożądań hiperkonsumenta, co w gospodarce globalnego rynku jest zbyteczne, a nawet kłopotliwe – odpady, resztki, to, co porzucone, spatynowane lub z drugiej ręki. Artystki wykorzystują potencjał miejsc opuszczonych i przedmiotów, które wypadły z przyśpieszonego komercyjnego układu, jak choćby meble ze sklepów dotkniętych bankructwem czy byłych stołówek.
Na opolskiej wystawie Gryboś i Zentková prezentują wieloelementową instalację, której odbiór wymaga nieco czasu oraz uważności, zobowiązując do spowolnienia spojrzenia i ponownej nauki patrzenia skupionego. Z pracą zapoznajemy się stopniowo, odkrywając kolejne warstwy.
·Julia Gryboś (urodzona w Polsce) i Barbora Zentková (urodzona w Słowacji) to duet artystyczny działający wspólnie od 2010 roku. Tworzą korespondujące z miejscem instalacje, wielowarstwowe environmenty i performatywne wydarzenia dźwiękowe. W swojej praktyce skupiają się na temacie chronicznego zmęczenia i związanego z nim wypalenia – oscylując między eskapistycznym odprężeniem a egzystencjalnym niepokojem. W ostatnim czasie prezentowały twórczość na wystawach solowych w Centre Pompidou (Paryż); Neun Kelche (Berlin); Centrum Pro Současné Umění (Praga); AlbumArte (Rzym); Horizont Galéria (Budapeszt); Karlin Studios (Praga), PLATO (Ostrawa). W 2016 roku artystki otrzymały Nagrodę Oskára Čepana dla młodych twórców. Obecnie mieszkają i pracują w Berlinie.
·Supported using public funding by Slovak Arts Council.

Program towarzyszący

• 29. 10. g. 16.00 - oprowadzenie autorskie
  • 4.11., g. 11.00 - oprowadzenie kuratorskie dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku
  • 4.11., g. 17.00 - oprowadzenie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
  • 4.11. g. 18.00 - wykład Dawida Bachryja "Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy, przeciwdziałanie"
  • 6.11, g. 16.00 - oprowadzenie kuratorskie
  • 13.11, g. 16.00 - oprowadzenie w języku ukraińskim
  • 9.11. g. 18.00 - Łukasz Zalewski, Sesja relaksacji prowadzonej (obowiązują zapisy, szczegóły wkrótce)
  • 19.11., godz.9:00-16:00 - Dawid Bachryj warsztaty rozwojowe „JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED WYPALENIEM ZAWODOWYM?"  /Cena: 350 zł / Zgłoszenia do 14 listopada pod telefonem: 885054744.