Wystawa "Formacja roślinna" Jana Kowala w Galerii Aneks GSW
Zapraszamy na wystawę do Galerii Aneks GSW!
Jan Kowal brał udział w letniej rezydencji artystycznej w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, której tematem była problematyka społeczno – przyrodnicza Nowej Wsi Królewskiej - jednej z dzielnic miasta.
Jan Kowal w swojej praktyce artystycznej podejmuje tematykę wsi – rodzinnej miejscowości na Opolszczyźnie, w której się wychował. Poprzez działania performatywne od lat eksploruje charakterystyczny dla regionu nizinny krajobraz, który nie definiuje nic spektakularnego - krajobraz który nie wpisuje się w wyobrażenia o sielskości czy tradycji ludowej wyśnionej przez mieszczan. Nie jest to też wieś nadmiernie naturalistyczna. Wieś Kowala to miejsce zdefiniowane przez subtelny ogląd osoby artystycznej, która zna realia pracy w gospodarstwie. Będąc zarazem twórcą posługującym się językiem sztuk wizualnych, artysta usilnie stara się dopasować do zastanej rzeczywistości, odległej w swym charakterze od klasycznej pracowni czy galerii sztuki. Tym samym niemy krajobraz jest jedynym świadkiem jego performatywnych działań w Piotrówce. Dostojny spokój maszyn rolniczych, kopców z ziemniakami i śniegu z deszczem padającym na pole stanowią wyłączną widownię jego twórczych interwencji.
Podobny schemat przyjęło działanie Jana Kowala w Opolu. Przebywał on latem w dzielnicy, która nadal przypomina opolską wieś. Artysta spacerował po ulicach wyznaczonych przez niską zabudowę, wędrował po łąkach poprzecinanych elementami industrialnymi, doświadczał śląskiego klimatu Nowej Wsi Królewskiej. Na scenę dla swojego performansu wybrał niejednoznaczne miejsce.
Na terenie Opola, kilkanaście lat temu, posadzono wierzbę energetyczną, która obecnie tworzy zwartą formację roślinną - na poły leśną, na poły użytkową. Po latach krzewy wierzbowe zamieniły się w wysokie drzewa i stworzyły odrealniony krajobraz w środku miasta (między dzielnicami Nowa Wieś Królewska a Groszowice). Mieszkańcy Opola nie są świadomi funkcji tego miejsca, spacerują tam z psami, umawiają się na randki, jeżdżą rowerami po dzikich ścieżkach. Artysta podczas dokamerowego performansu, który zrealizował tam w sierpniu, próbuje odnaleźć siebie w kontekście tej nieoczywistej formy natury; mocuje się z nią w charakterystycznym dla niego artystycznym eksperymencie nieustannej próby dopasowywania się do zastanych przestrzeni. Artysta w swojej stałej roli wrażliwego obserwatora lokalnych krajobrazów chce ponownie stać się pełnoprawnym elementem dominującej formacji. Czy ten eksperyment zakończy się powodzeniem?
• wystawa pt. "Formacja roślinna", autor: Jan Kowal
• kuratorka projektu rezydencji artystycznych w dzielnicach Opola oraz wystawy: Agnieszka Dela-Kropiowska
• identyfikacja wizualna projektu: Patrycja Kucik