Wystawy / Targi

Wystawa "Bo nie jest światło, by pod korcem stało" w WBP

Wojewódzka Biblioteka Publiczna
ul. Piastowska 18
Wstęp wolny

"Bo nie jest światło, by pod korcem stało". XVI-wieczne starodruki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
Zapraszamy na wystawę szesnastowiecznych starodruków; pięć z nich właśnie powróciło z konserwacji.
Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od czerwca do początków listopada trwała konserwacja 5 starodruków z XVI wieku. Do Opola starodruki powróciły w ochronnych futerałach i pudłach z miękką wyściółką zabezpieczającą oprawy przed przetarciem powierzchni. Po konserwacji starodruki odzyskały swoje dawne walory estetyczne. Przebieg prac konserwatorskich został utrwalony w dokumentacji fotograficznej i opisowej, a cyfrowa wersja starodruków dostępna będzie w Opolskiej Bibliotece Cyfrowej. Konserwacja księgozbioru zabytkowego, dokumentującego przeszłość, umożliwi czytelnikom wykorzystanie go do celów badawczych. Jednocześnie Biblioteka zabezpieczy dla obecnych i przyszłych odbiorców cenne dla dziedzictwa europejskiego starodruki. Oprócz zakonserwowanych starodruków, na wystawie pokazane będą najbardziej reprezentatywne dla XVI stulecia księgi, które zostały wydane w oficynach polskich, francuskich, niemieckich i włoskich. Zobaczymy piękne oprawy ze skóry lub pergaminu, niektóre z superekslibrisami i zapinkami. Z pewnością zwiedzających zainteresują ciekawe ryciny i ozdobne inicjały.

Ekspozycję będzie można oglądać do 5 stycznia 2023 roku.

„Konserwacja XVI-wiecznych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu” zrealizowana w ramach Programu: „Wspieranie działań muzealnych”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego”.
Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.