Wystawy / Targi

Wystawa Andrzeja Tobisa w GSW

Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12

Zapraszamy na wystawę Andrzeja Tobisa do GSW w Opolu!

•Wystawa czynna do 29.01.2023 r. (zmiany w okresie Świąt i Nowego Roku).

Wystawa "Ruch Polski wokół Słońca" to fragment utopijnego projektu Andrzeja Tobisa "A–Z (Gabloty edukacyjne)".
Opolska edycja jest sprawozdaniem rocznym, prezentującym hasła odnalezione w 2021 roku. Pomyślana została jako spojrzenie przyrodnicze, analizujące cykl z perspektywy zmieniających się pór roku.
Prace nad projektem "A–Z (Gabloty edukacyjne)" rozpoczęły się w listopadzie 2006 roku. Punktem wyjścia jest słownik obrazkowy – "Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch", wydany w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej, wraz z jego późniejszymi wydaniami (drugim i trzecim), zawierającymi nieznaczne zmiany względem wydania pierwszego. W ramach projektu hasła i zwroty opracowane w NRD są obecnie, po ponad 60 latach, ponownie ilustrowane. Fotografie do haseł zaczerpniętych z oryginalnego słownika mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski. Sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane – muszą być odnalezione. Każde hasło w wersji niemieckiej i polskiej opatrzone jest numerem indeksu z oryginalnego słownika. Zdjęcie oraz hasło umieszczone pod nim na białym pasku stanowią integralną całość.
Do połowy 2022 roku zrealizowanych / odnalezionych zostało ponad 1500 haseł. Projekt A–Z ma charakter utopijny – nie wiadomo, jak długo będzie kontynuowany, choć oczywiste jest, że nigdy nie uda się go zrealizować w całości. Dotychczas pokazywany był kilkadziesiąt razy, w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i Europie (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Republika Czeska).
• Wystawa zamyka program 12. Opolskiego Festiwalu Fotografii, realizowanego w 2022 roku pod hasłem "Utopia".
•Koordynacja: Joanna Filipczyk
•Współpraca: Galeria Jednostka

Andrzej Tobis
urodził się w 1970 roku. Zajmuje się głównie fotografią i malarstwem. Prowadzi jedną z pracowni malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.