Filmy / Spektakle

Opolski Teatr Lalki i Aktora
ul. Augustyna Kośnego 2a
27zł ulgowy / 30zł normalny / 25zł grupowy

„Troja. Wojny nie będzie!” to spektakl na podstawie autorskiego scenariusza Anny Wieczorek, który powstał w oparciu o teksty opowiadające o najsłynniejszej z wojen – wojnie trojańskiej. „Iliada” Homera, „Achilleis” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Trojanki” Eurypidesa to główne inspiracje autorki dramatu.

Kasandra przywołuje kolejnych bohaterów mitu trojańskiego (m.in. Helenę, Menelaosa, Agamemnona, Achillesa, Priama, Hekabe), by rozliczyć ich z tego co zrobili i uniknąć wojny. Próbuje opowiedzieć, jak było naprawdę. Ale co dziś znaczy prawda? Kto o tym decyduje? Jak o wojnie opowiadać? Czy język antycznego eposu jest wystarczający? Czy „piękno wojny”, o którym pisze Homer, zasługuje jeszcze na uwagę?

Poza tematem wojny, spektakl skupia się także na innych problemach młodych ludzi, takich jak brak komunikacji i niezrozumienie ze strony starszego pokolenia. Mimo ciężaru, jaki niesie ze sobą temat wojny (szczególnie teraz), w przedstawieniu nie zabraknie miejsca na ironię i humor. Atrakcyjna oprawa wizualna i muzyczna pozwolą na wciągnięcie młodzieży w świat mitu trojańskiego, który choć odległy, ma ze współczesnym odbiorcą więcej wspólnego, niż mogłoby się komukolwiek wydawać.