E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Lokalizacja
Wystawy / Targi

Dzielenie – wystawa pracowników i absolwentów Wydziału Sztuki UO

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Minorytów 4
45-017 Opole
Wstęp wolny

Wystawa zbiorowa pracowników i absolwentów Wydział Sztuki UO. Wystawę może jednocześnie oglądać maksymalnie 5 osób

W związku z czasowym zamknięciem i odizolowaniem możemy próbować z dystansu spojrzeć na nasze życie, przyzwyczajenia, zależności oraz nieustanny wpływ, jaki wywierają na siebie różnego rodzaju zjawiska. Artyści prezentujący swoje prace na wystawie przyglądają się nie tylko podziałom, wynikającym z coraz bardziej spolaryzowanych społeczeństw, ale także temu, co możemy sobie nawzajem dawać lub temu, czym możemy się podzielić.

Semantyczny dualizm słowa dzielenie zawiera w sobie napięcie. Rysuje się ono między dzieleniem rozumianym jako uwspólnienie a dzieleniem oznaczającym separację. Te wieloznaczne przeciwieństwa definiują przestrzeń, w której poruszają się artyści biorący udział w wystawie.

Temat jest niezwykle aktualny za sprawą globalnych procesów pogłębiania się podziałów społecznych, polaryzacji politycznej, czy dramatycznego rozwarstwienia ekonomicznego. Tym aspektom krytycznie przygląda się w swoich pracach Krzysztof Tarnowski, wskazując na ich jednoznacznie destruktywny charakter, nie bojąc się równocześnie zbliżyć do absurdu
często leżącego u ich podstaw.

Dzielenie ma też drugie oblicze. Jeżeli potrafimy, co nie zawsze jest oczywiste, a co zauważa Mateusz Domeradzki, możemy uwspólniać prostą radość. Możemy również dzielić się nadzieją, o czym w sposób romantyczny, ale wolny od naiwności, opowiada Paulina Ptaszyńska w swojej pracy Życzenie .

Z jeszcze innej pozycji wychodzą Grzegorz Gajos i Bartosz Posacki. Dla Grzegorza Gajosa hipnotyczny podział przestrzeni staje się przyczynkiem do identyfikacji egzystencjalnych punktów zaczepienia. Dla Bartosza Posackiego podział i synteza pozostają nierozerwalnie splecione we wzajemnej zależności.

Bez względu jednak na przyjęty punkt widzenia – podział – jako symptom kryzysu społecznego z jednej strony, a z drugiej umiejętność jego pokonywania dzięki uwspólnianiu wartości, dóbr i celów – rysuje się jako istotne kryterium oceny kondycji zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. Choć zdania na ten temat są podzielone jak zauważa Magdalena Hlawacz.

Uczestnicy wystawy:

Mateusz Domeradzki
Grzegorz Gajos
Magdalena Hlawacz
Bartosz Posacki
Paulina Ptaszyńska
Krzysztof Tarnowski

Pokaż zakładkę Facebooka Opole na Facebooku