Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Lokalizacja
Spotkania / Warsztaty

14. Opolski Festiwal Fotografii: Wystawa książek przygotowana przez Waldemara Śliwczyńskiego w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Minorytów 4
45-017 Opole
Wstęp wolny

Wystawa książek
14 OPOLSKI FESTIWAL FOTOGRAFII
Wystawa książek przygotowana przez Waldemara Śliwczyńskiego

Opolska Kolekcja Polskich Książek Fotograficznych „Września – miasto obrazu”.

Wszyscy słyszeli o strajku dzieci wrzesińskich w 1901, które walczyły z germanizacją – parę lat temu Niemcy we Wrześni zbudowali swoją najnowszą fabrykę, a wielu rodziców posyła dzieci na płatne lekcje niemieckiego. W PRL-u wszyscy marzyli o Altusach czy słuchawkach z wrzesińskiego Tonsilu, a tylko nieliczni wiedzą o tym, że Wiosna Ludów 1848 na ziemiach polskich toczyła się przede wszystkim w powiecie wrzesińskim i tam zakończyła się kapitulacją kosynierów. Z niczym więcej ogółowi rodaków Września się nie kojarzyła. Aż nastał wiek XXI i to 30-tysięczne miasteczko pod Poznaniem zaczęło budować swoje miejsce na fotograficznej mapie Polski – w 2000 powstał „Kwartalnik Fotografia”, poprzedzony działalnością i twórczością Ireneusza Zjeżdżałki oraz Waldemara Śliwczyńskiego. W 2009 rozpoczął się projekt, który trwa do dziś – Kolekcja Wrzesińska, czyli coroczne fotografowanie Wrześni przez zaproszonego artystę, które kończy się zawsze wystawą i wydaniem książki artystycznej. Dzisiaj Kolekcja to już 1225 fotografii.

Dlatego, gdy otrzymałem od Sławoja Dubiela zaproszenie do przygotowania wystawy książek na Opolskim Festiwalu Fotografii, pomyślałem: warto pochwalić się wrzesińskim dorobkiem wydawniczym, który oprócz wartości merytorycznej, może też stać się inspiracją dla innych miast. Wystawę otwiera ciekawostka, czyli „Kwartalnik Wrzesiński”, który był w pewnym sensie poligonem doświadczalnym dla „Kwartalnika Fotografia”, który narodził się dwa lata później. Patrząc z perspektywy historycznej można dziś stwierdzić, że dwoma głównymi czynnikami decydującymi o tym, że można Wrześnię nazwać „miastem obrazu” była działalność Wydawnictwa Kropka Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy oraz Tomasza Kałużnego, burmistrza Wrześni, który dał się namówić na finansowanie Kolekcji Wrzesińskiej.

Wystawę uzupełniają książki i katalogi naszych przyjaciół, które nie zostały wydane we Wrześni, ale z pewnością zainteresują miłośników fotografii także w Opolu.

Kurator wystawy: Waldemar Śliwczyński