10 serc. Wystawa Grupy Meet w GSW
Zapraszamy na wystawę 𝟭𝟬 𝘀𝗲𝗿𝗰 Grupy MEET do Galerii Aneks GSW!
• Wystawa laureatów konkursu Aneks 2023/2024
• Kuratorka: Magda Wolnicka
Dziecinna myśl: przetniesz i powstaną dwie. Lecz tak jak w bajkach bywa, zakończenie jest okrutne — zamiast dwóch powstaje jedna martwa. Mając dobre intencje, popełniamy nasze pierwsze zło. Eksperymentujemy z moralnością na różowych robalach o 10 sercach. A nawet ich nie znaliśmy… Nie wiedzieliśmy, co lubią, w czym się rozsmakowują, czy mają rodzinę, czym się zajmują i jak wygląda ich codzienność. Grupa MEET zaprasza do refleksji nad naszymi relacjami z innymi istotami.
Witajcie w naszej bajce — galeria jest gotowa na przyjęcie wyjątkowych gości. Architekt, projektantka i edukatorka stworzyli przestrzeń oferującą godne warunki do życia dla dżdżownic. Na delikatnej tkaninie, będącej częścią instalacji, ponad 50 osób pozostawiło swoje ślady — to efekty pracy warsztatowej inspirowanej strukturami podziemnych korytarzy wytwarzanych przez dżdżownice. W rozsypanej na podłodze skompostowanej ziemi żyją tymczasowi mieszkańcy galerii, troskliwe doglądani przez autorów, a także pracowników GSW. Czuła i bajkowa atmosfera zachęca do zachwytu nad różnorodnością, pobudza wyobraźnię oraz budzi pozytywne odczucia, stanowiące dobre fundamenty pod ćwiczenie empatii. Galeria staje się miejscem do spotkania i kiełkowania międzygatunkowej wspólnoty.
Empatia nie jest emocją, a umiejętnością — można się jej nauczyć, warto ją praktykować. Jest jednym z najsilniejszych hamulców agresywnych zachowań człowieka, stanowi podstawę zdrowych relacji i jest niezbędna z punktu widzenia inżynierii społecznej. Gotowość do współodczuwania i wczuwania się w inną perspektywę widzenia świata znajduje się w opozycji do osądzania, oceniania czy negatywnej krytyki. Bohaterkami i jednocześnie pretekstem do rozwoju empatii stają się dżdżownice. Nie znając ich, traktujemy je nieuważnie — odrzucamy, często z nieukrywanym obrzydzeniem. Czy możemy wpłynąć na nasze odczucia i je zmienić? Czy potrafimy obdarzyć kogoś tak odmiennego miłością i zainteresowaniem? Spróbujmy. Bez względu na różnice — wiek, poglądy czy gatunek.
Grupa MEET
Powstała z potrzeby stworzenia przestrzeni do spotkań dla dziedzin sztuki, nauki i empatii. Celem grupy jest inspirowanie i zachęcanie do refleksji nad materią życia oraz kreowanie nowych sieci neuronów lustrzanych u odbiorców, aby natura zyskała swoich sprzymierzeńców i zakochańców.