Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Miasto
Kultura

Książe Władysław II Opolski wrócił do miasta (Galeria zdjęć)

pomnik Władysława Opolczyka w Opolu

Ponad dwumetrowy pomnik Władysława II Opolskiego stanął przy Zamku Górnym. To najbardziej znany opolski Piast.

Autorami pomnika są Aneta i Maciej Jagodzińscy-Jegenmeer. Odlew wykonano w opolskiej odlewni artystycznej Art-Odlew. Wysoki na około 2,5 m Władysław II Opolski stanął przy swojej siedzibie – Zamku Górnym – którego był budowniczym i w którym mieszkał do swojej śmierci w 1401 roku.

W losach księcia najbardziej odbija się wielokulturowość Opola. To syn Bolka II z rodu piastów górnośląskich i Elżbiety Świdnickiej wnuczki Władysława Łokietka. Urodził się jako lennik króla Czech, szybko rozpoczął jednak międzynarodową karierę, na dworze króla Węgier Ludwika Andegaweńskiego. Było to możliwe m. in. dzięki matce króla węgierskiego Elżbiecie – córce Władysława Łokietka i siostrze króla Kazimierza Wielkiego. Na Węgrzech pełnił funkcję Palatyna. Drugiego po królu. W imieniu Ludwika uczestniczył w słynnym Zjeździe Krakowskim w 1364 r. a także negocjował małżeństwo bratanicy króla Węgier z królem Czech – Wacławem IV.

Po śmierci Ludwika poparł rządy jego córki (Jadwigi), ambicja kazała mu jednak starać się samemu o opuszczony tron polski. Choć plany te szybko stały się nierealne, Opolczyk uwikłał się w rywalizację z nowym królem Polski Władysławem Jagiełłą (teza o tym, że miał być ojcem chrzestnym Jagiełły współcześnie bywa podważana). To ostatnie sprowadziło na niego szereg klęsk, a pod mury Opola – polskie rycerstwo.

Wraz z upływającym czasem i stratą możnych protektorów popadał w długi i tracił na znaczeniu. W pogoni za królewską koroną i majątkiem gotów był układać się z Krzyżakami i z Czechami. Umarł w 1401 r. w Opolu. Pochowano go w Kościele Franciszkanów, niestety nie zachował się jego nagrobek.

W czasach Jagiełły dopilnowano też, żeby postać Opolczyka, zapamiętano negatywnie. Dlatego nawet ufundowanie przez niego Klasztoru Jasnogórskiego i sprowadzenie na wzgórza częstochowskie z Węgier Paulinów, zostało przez Jagiełłę ponowione. Pomimo to w Klasztorze przez wiele lat pamiętano ofiarność opolskiego księcia. Do dziś znajduje się tam obraz Maryi Panny, którą Opolczyk zdobył podczas wojny z Litwinami w Bełzu.

Czy Władysław II Opolski zasługuje na pomnik? – W Opolu na pewno. Jest jedną z najbardziej wyróżniających się postaci w historii naszego miasta. Potwierdzeniem statusu Opola, gdy było stolicą Górnego Śląska i elementem potwierdzającym wielokulturowość Śląska. W czasach średniowiecza konflikty o lenno, rywalizacje między dynastiami, były na porządku dziennym – uważa pomysłodawca upamiętnienia księcia, prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

W stolicy województwa upamiętnionych zostało już trzech  najwybitniejszych Piastów opolskich. Kazimierz I Opolski, którego podziwiać możemy w rynku., Władysław II Opolski i Jan II Dobry, którego postać znajduje się przed gmachem Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej.

Dane kontaktowe
Urząd Miasta Opola
ul. Rynek 1A
45-015 Opole
77 45 11 800
urzad [at] um.opole.pl
Lokalizacja