Twój 1% buduje Opole

1% baner

Pod takim hasłem Miasto Opole rozpoczyna kampanię zachęcającą podatników do przekazania swojego 1% podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego, posiadającą siedzibę w Opolu.

Jak podaje Ministerstwo Finansów kwoty z 1% podatku PIT rosną z roku na rok. Przykładowo w 2016 roku. Polacy przekazali OPP 619,1 mln, w 2017r. 662,2 mln, w 2018r. – 763,9 mln zł, a w 201 r – 876,7 mln zł. W 2020 roku padł kolejny rekord, bo aż 907 mln zł podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia 1 procenta PIT za 2019 r. To o ponad 30 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Dane dotyczące 1% z Opola:

Według danych I US:
- w 50 545 deklaracjach skorzystano z możliwości przekazania 1%
- łącznie 3 614 283,63 zł przekazano na rzecz organizacji pożytku publicznego
- największa kwota 1% podatku wyniosła 33 983,10 zł, a najmniejsza 0,10 zł

Według danych II US:
- 3 064 mieszkańców skorzystało z możliwości przekazania 1%
- łącznie 282 678,92 zł przekazano na rzecz organizacji pożytku publicznego
- największa kwota 1% podatku wyniosła 3 398,60 zł, a najmniejsza 0,10 zł

Aby przekazać swój 1% podatnicy muszą jedynie podać - w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym - dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, której konto chcieliby zasilić (chodzi o numer KRS).

Niestety sytuacja związana z pandemią  mocno ogranicza zakres prowadzonych działań.  Mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców kampanię będziemy prowadzić głównie w przestrzeni internetowej, za pośrednictwem mediów społecznościowym i materiałów informacyjnych.

W ramach kampanii między innymi:

- Dostępny jest link do bezpłatnego programu do rozliczania PIT, przygotowany dla Urzędu Miasta Opola w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” pod adresem: www.pitax.pl/rozlicz/urzad-miasta-opola
 - Dostępna jest ulotka z wykazem OPP posiadających siedzibę w Opolu, uprawnionych do pozyskania 1% (ulotka do pobrania w wersji papierowej i elektronicznej)
- W komunikacji miejskiej oraz na City Lightach dostępny będzie plakat promujący kampanie. Plakat możliwy jest również do pobrania przez zainteresowane podmioty  w wersji papierowej i elektronicznej
- Przekazujemy do mieszkańców i organizacji pożytku publicznego gadżety promocyjne wytworzone w ramach kampanii
- Materiały informacyjne będą dostępne w jednostkach miejskich, siedzibach organizacji, centrach handlowych
- Do udziału w kampanii zapraszamy podmioty świadczące usługi rozliczania PIT (biura rachunkowe)
- Świadczymy pomoc i doradztwo  dla OPP i mieszkańców w zakresie procedury przekazywania 1%
- W kwietniu zapraszamy na debatę pod nazwą „Niepozorny 1%”, w ramach której dyskutować będziemy o znaczeniu 1% dla organizacji pożytku publicznego, zmianach w przepisach dotyczących 1% na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat oraz rekomendacjach na przyszłość
- Organizacje pożytku publicznego mogą pobrać z Centrum Dialogu Obywatelskiego plakaty zachęcające do przekazania 1% z danymi konkretnej organizacji.

Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1