Zalecenia GIS w związku z koronawirusem

Czym jest koronawirus? Jak często występują objawy? Kto jest najbardziej narażony? Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Osoba, która wjedzie do kraju, jest zobowiązana do 14-dniowej kwarantanny, którą będzie miała odbyć w domu, bądź w innym miejscu wyznaczonym przez wojewodę.

Jeśli mamy łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowaliśmy do państw na terenie których potwierdzono zarażenia koronawirusem, pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny. Jeśli to możliwe, pozostańmy w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, w związku z czym skuteczne jest stosowanie kilku metod zapobiegania zakażeniu:
– Często myj ręce używając mydła i wody lub używając płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Myj ręce skutecznie, zgodnie z załączoną instrukcją.
– Podczas kaszlu i kichania zakryj usta łokciem lub jednorazową chusteczką. Nie kichaj i nie kaszl w dłonie!
– Zachowaj co najmniej 1 m odległości od innych ludzi, w szczególności tych, którzy kichają, kaszlą.
– Unikaj dotykania oczu, nosa i ust przy pomocy dłoni, gdyż mogą one być skażone wirusem. W takim przypadku możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
– Nie zaleca się używania masek na twarz przez osoby zdrowe. Noszenie maseczek może ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego w przypadku osób chorych. Używaj maseczek racjonalnie.
– Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.