Wracają godziny dla seniorów

Jeden z podstawowych celów, to ochrona osób starszych, dlatego rząd zdecydował o ponownym wprowadzeniu godzin dla seniorów – tłumaczył na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Pomiędzy 10.00 a 12.00 zakupy w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach będą mogli zrobić wyłącznie seniorzy, a dokładnie osoby po 60. roku życia. Takie rozwiązania mają obowiązywać od najbliższego czwartku – 15 października. 

Chodzi o to, by maksymalnie chronić osoby najbardziej narażone, dlatego również apel premiera, by seniorzy bez potrzeby nie wychodzili z domów. Zdaniem prezesa rady ministrów to rozwiązanie, które pozwoli z jednej strony ochronić seniorów, a z drugiej utrzymać w dobrej kondycji gospodarkę.  Premier poinformował także o przekazaniu 38 milionów złotych  na rzecz domów pomocy społecznej na zabezpieczenie sanitarne. Środki pochodzą z rezerw rządowych. 

Z danych przekazanych na konferencji Prezesa Rady Ministrów wynika, że spośród chorujących osób, które przekroczyły 85. rok życia umiera co piąta osoba, co czwarta – chorująca po dziewięćdziesiątce. Prawie połowa chorujących po sześćdziesiątce wymaga hospitalizacji.