Szczepienia

Rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla osób mających 80 lub więcej lat. Senior może zapisać się sam bądź może to zrobić ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego.

Zarejestrować można się przez telefon bądź internet. Pod numerem 989 dostępna jest bezpłatna infolinia, gdzie od północy będzie można się rejestrować. Po wybraniu numeru „1” zostaniemy połączeni z konsultantem, któremu trzeba podać swoje dane (imię i nazwisko, PESEL oraz numer telefonu). W następnym kroku konsultant zaproponuje najbliższe możliwe terminy szczepień i zarezerwuje termin w wybranej placówce.

Przez internet można zarejestrować się na stronie www.pacjent.gov.pl. Po wpisaniu adresu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się w okolicy. Istnieje jednak możliwość wybrania szczepienia także w innym mieście (wystarczy skorzystać z wyszukiwarki). Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, należy posiadać jednak Profil Zaufany.

Jeżeli ktoś chce zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – powinien się z nim po prostu skontaktować. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj. Po umówieniu każdy powinien otrzymać SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty. Przypomnienie o szczepieniu przyjdzie na ten sam numer dzień przed wizytą. Na drugą dawkę będzie można umówić się w punkcie szczepień od razu po podaniu pierwszej.

Lista punktów szczepień w Opolu:

Poradnia Lekarza POZ ul. Bronisława Koraszewskiego,
Centrum Terapii Holistycznych ul. Ks. Hugona Kołątaja,
Podstawowa Opieka Zdrowotna ul. Krakowska
Pielęgniarska Opieka Długoterminowa Domowa ul. Piotrkowska,
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZAODRZE ul. Licealna,
Poradnia Lekarza POZ ul. Wróblewskiego,
Poradnia Lekarska POZ ul. Armii Krajowej,
Poradnia Lekarza POZ ul. Ludwika Waryńskiego,
Poradnia Lekarza POZ ul. Kościuszki,
Poradnia Lekarza POZ ul. Katowicka,
MEDREM-Poliklinika ul. Katowicka,
Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROWIE” ul. Oświęcimska,
Punkt szczepień dla dzieci ul. Szarych Szeregów,
Centrum Medyczne Medicus pl. Józefa Piłsudskiego,
Przychodnia Lekarska ul. Dambonia,
CMR Medycyna Rodzinna ul. Fieldorfa,
Gabinet Pielęgniarski ul. Piotrkowska,
Punkt szczepień ul. Juliana Tuwima.

Szczepionka, która jest stosowana w celu zapobiegania COVID-19 jest podawana dorosłym i młodzieży od 16. roku życia. Ma to bezpośredni związek z tym, że na najmłodszych nie była testowana. Jest o tyle bezpieczna, że sama w sobie nie zawiera wirusa w celu wytworzenia szczepionki, dlatego też nie może spowodować choroby.

Potrzebujesz transportu?

Miasto Opole uruchomiło 2 numery telefonów infolinii, pod którymi będzie można zamówić transport na szczepienie przeciwko wirusowi SARS-Cov-2. Osoby dzwoniące uzyskają także informację o szczepieniach na terenie Miasta Opola. Infolinia dedykowana jest jednak przede ważkim mieszkańcom Opola, którzy mają już umówione terminy szczepień i potrzebują transportu.

Od czwartku 21 stycznia w godzinach od 8.00 do 18.00 dyżurować będą dwa numery telefonów:  504 900 147 oraz 532 316 606, pod którymi można będzie zamówić transport.

Aby usprawnić ten proces osoby dzwoniące na infolinię proszone są o przygotowanie podstawowych informacji takich jak: data i godzina umówionej wizyty na szczepienie w wybranym punkcie szczepień na terenie miasta Opola. Poza tym przyjmujący zgłoszenie na transport przeprowadzi z osobą krótki wywiad w celu zweryfikowania uprawnień do korzystania z bezpłatnego przewozu do punktu szczepień.

Pamiętajmy, że do skorzystania z darmowego dowozu do punktu szczepień uprawnione są osoby niepełnosprawne, czyli  posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami. Z transportu skorzystać mogą także osoby powyżej 70 roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejscu zamieszkania punktu szczepień;

Miasto Opole uruchomiło także adres mailowy, transportcovid@um.opole.pl, pod którym można zamawiać transport do punktów szczepień.