Program szczepień ma przyspieszyć. Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział dziś przyspieszenie programu szczepień. Kilka godzin przed konferencją prasową na antenie Radia ZET padły z kolei słowa, jakoby niedługo uczniowie mogli wrócić do szkół. 

W ciągu najbliższych dni do Polski ma trafić kolejna dostawa szczepionek, dzięki którym proces sczepienia 60-latków ma znacznie przyspieszyć. Osoby zapisane na maj, mają zostać przeniesione jeszcze na kwiecień. – Chcemy przyspieszyć szczepienie osób powyżej 60. roku życia. Chcemy, by wszystkie z nich były zaszczepione jeszcze w kwietniu. Apelujemy do punktów szczepień, by przesuwały pacjentów powyżej 60. roku życia z maja na kwiecień – mówił Dworczyk. 

Od 12 kwietnia mają ruszyć zapisy dla osób urodzonych w 1962 roku, a każdego kolejnego dnia możliwość będą miały osoby o rok młodsze. Takim sposobem do 24 kwietnia zapisać się będą mogły osoby urodzone od 1962 do 1973 roku.

Od końca marca uczniowie zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Do przedszkoli i żłobków mogą uczęszczać jedynie dzieci medyków. Wiceminister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski przyznał w rozmowie z Radiem ZET, że powrót dzieci do placówek oświaty jest bardzo możliwy. Niezbędne będzie jednak to, aby III fala pandemii zwolniła. 

W trakcie świąt Wielkanocnych nie bito rekordów, jeśli chodzi o zachorowania. Ma to jednak bezpośredni związek z tym, że po prostu wykonywano mniej testów. – Jeżeli III fala epidemii stopniowo będzie za nami, to nie widzę powodu, aby za tydzień czy dwa, kolejne roczniki nie mogły wracać do nauki stacjonarnej – powiedział.