Wystawa malarstwa Lecha Biernackiego | www.Opole.pl

Wyszukiwarka

Wystawa malarstwa Lecha Biernackiego

Wystawa malarstwa Lecha Bierackiego

11.01.2018 r. - 18.02.2018 r., w godzinach otwarcia GSW - Galeria Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny

Opis:

Artysta pisze o sobie (fragmenty dłuższego tekstu):

Urodziłem się w Polsce w 1948 roku i jak każde dziecko uwielbiałem malować. W wieku dziewięciu czy dziesięciu lat w czasie wakacyjnego pobytu nad Bałtykiem natknąłem się na grupę artystów w plenerze. Całymi godzinami obserwowałem ich pracę zamiast korzystać z plaży. Od tego właściwie wszystko się zaczęło. Po latach okazało się, że byli to studenci pierwszych lat uczelni wrocławskiej, którą i ja ukończyłem w 1974 roku. W tamtych latach do 1981 roku, kiedy to w Polsce wprowadzono stan wojenny, wiele wystawiałem na wystawach indywidualnych i grupowych. Pierwszą wystawę indywidualną miałem w Niemczech w Iserlohn w 1981 roku (...).

W 1989 roku w Polsce skończył się komunizm. Zacząłem więcej wystawiać i uczestniczyć w plenerach, sympozjach malarskich w Europie Zachodniej, szczególnie w Niemczech i Austrii. Poznawałem nowych przyjaciół, konfrontowałem się ze sztuką zachodu. Szukałem nowych technik i sposobu wyrażenia siebie.

W międzyczasie byłem dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury. Z sukcesami brałem udział w konkursach malarskich. Dostałem Wojewódzką Nagrodę Artystyczną. Było O.K., normalna droga kariery. Ale czegoś brakowało. Przełom nastąpił w czasie pobytu w Grecji, gdzie przebywałem w latach 2003-2006. To światło południa Europy sprawiło, że zacząłem inaczej podchodzić do malarstwa. Obrazy stawały się przesiąknięte kolorem, kontrastem, a może nawet greckim winem.

Doszedłem w końcu do abstrakcji, do swojej abstrakcji, czasami nie całkiem "abstrakcyjnej". Tym, co mnie pociąga, jest kolor i pierwsze wrażenie. Pozostaję wierny tradycyjnemu malarstwu sztalugowemu wbrew kasandrycznym przepowiedniom, że malarstwo umiera. Na szczęście jeszcze nie umiera, a komputery to tylko inne medium. Bez wrażliwości człowieka nie da rady.

Od 2016 roku realizuję projekt pt. „Krucjata artystyczna". Jest to akcja polegająca na wyjściu ze swoim pojedynczym obrazem w teren, w miejsca niekojarzące się z prezentacją sztuki, takie jak stacja benzynowa czy supermarket.

 

Więcej informacji: http://www.galeriaopole.pl/pl/malarstwo-lecha-biernackiego

 

2018-01-14 10:00
2018-01-16 10:02:00
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.