Wyszukiwarka

Świat dotyku i dźwięku – piknik realizowany w ramach ogólnopolskiego cyklu imprez plenerowych

Fundacja szansa dla niewidomych

ZAPRASZAMY NA PIKNIK!

OPOLE, 25 KWIETNIA 2017 R.

ŚWIAT DOTYKU I DŹWIĘKU

FUNDACJA SZANSA DLA NIEWIDOMYCH i POLSKI ZWIĄZEK NIEWIDOMYCH OKRĘG OPOLSKI zapraszają ludzi ciekawych świata na piknik realizowany w ramach ogólnopolskiego cyklu imprez plenerowych „ŚWIAT DOTYKU I DŹWIĘKU”.

Piknik uświetni uroczystości otwarcia salonu prezentacyjno-szkoleniowego Fundacji Szansa dla Niewidomych, w którym można będzie zapoznać się z różnorodnymi rozwiązaniami odwołującymi się do zmysłu dotyku i słuchu. Tego rodzaju nowoczesną technologię wykorzystuje się w celu pomocy osobom, które nie widzą tyle co inni. Jak się okazuje, świat dotyku i dźwięku jest interesujący dla wszystkich.

Przygotowaliśmy fascynujące atrakcje i smaczny poczęstunek. Pokażemy:

  • pierwszą na świecie, innowacyjną dotykową i udźwiękowioną mapę świata
  • mówiące komputery
  • elektroniczne powiększalniki obrazu
  • specjalnie opracowane książki podróżnicze i kulinarne.

Zapraszamy na gry i zabawy:

  • dotykowy chińczyk, reversi i warcaby
  • gry manualne rozwijające zmysł dotyku i orientację w przestrzeni
  • dźwiękowe gry komputerowe – zamykamy oczy i walczymy – bez patrzenia też można wygrać
  • przejażdżki dwuosobowe na tandemie – frajda na świeżym powietrzu
  • strzelanie z broni laserowej – nie widzimy tarczy, lecz ją słyszymy
  • próby bezwzrokowego poruszania się z białą laską.

Dla zaangażowanych zorganizujemy charytatywną kantynę. Co ugotujemy? To tajemnica, ale na pewno będzie bardzo smacznie! Każdy zakupiony posiłek to datek na rzecz niewidomych dzieci w Opolu.

Gdy na początku XX wieku filmy były nieme, widzowie marzyli o tym, by wreszcie przemówiły. Udźwiękowiono filmy i od ponad stu lat nie tylko oglądamy naszych idoli, ale także ich słuchamy. Podobnie z komputerami – milczały jak zaklęte – teraz mówią! Podłączamy do nich syntezatory mowy i „bawimy” się ich głosem, który trudno odróżnić od głosu naszego przyjaciela.

Jak niewidomi mogą oglądać zwykłe mapy? Od momentu powstania map dotykowych, mogą dowiedzieć się gdzie są źródła Amazonki, wodospad Niagara lub wyspa Lampedusa, do której docierają tysiące uciekinierów z Afryki.

Nie koniec na tym – mapy Fundacji mówią! Rozmaite terminale informacyjne także. Mówią zegarki, wagi, termometry, smartfony, gry, a nawet windy.

Fundacja Szansa dla Niewidomych działa na rzecz opolskiej społeczności od 2004 roku. Opublikowaliśmy specjalnie wydaną książkę z dotykowymi rysunkami „Dotknij pięknej Opolszczyzny”. Pomogliśmy udostępnić niewidomym Muzea Śląska Opolskiego i Wsi Opolskiej. W miejskim ZOO stanął nowoczesny, kolorowy, mówiący terminal informacyjny. Spotkaliśmy się z tysiącami osób i przeszkoliliśmy setki spośród nich. Z kolei Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski działa tutaj od 60 lat i zrzesza tysiące członków. Opolanie spotykają ich na co dzień. Wszyscy żyją podobnymi problemami i radościami. Teraz razem odkryjemy świat dotyku i dźwięku.

Zapraszamy 25 kwietnia w godzinach 13.00-18.00 na Plac Mickiewicza, w sąsiedztwie kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na piknik wspólnego odkrywania Świata Dotyku i Dźwięku!

Osoby zainteresowane obejrzeniem naszego nowego oddziału zapraszamy do biurowca naprzeciwko placu Mickiewicza przy ul. Katowickiej 39, IV piętro (pok. 402 i 406).


Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski, ul. Kościuszki 25/1, 45-063 Opole
tel/fax: 77 442-61-15, e-mail: pzn_opole@op.pl, www.pzn.opole.pl

2017-04-25 13:00
2017-04-19 14:47:09
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.