Opolski hejnał | www.Opole.pl

Wyszukiwarka

Opolski hejnał

niebo, architektura, statua

Opole jako jedno z niewielu miast w Polsce posiada swój hejnał, którego dźwięki rozbrzmiewają już od lat nie tylko z wieży ratuszowej.

Historia jego powstania sięga początku lat 50-tych minionego wieku, kiedy to redaktor Zbigniew Frank został wydelegowany z Katowic do Opola, gdzie właśnie tworzyło się radio. Usłyszał melodię ludowej piosenki „ Opole, Opole to jest piękne miasto”, której użył do stworzenia tzw. dżingli w Radiu Opole. Stały się one jednym z najbardziej rozpoznawalnych dźwięków w naszym regionie, utożsamianych przede wszystkim z radiem i telewizją. W latach 70. Orkiestra Wojskowa odtworzyła fragment tej melodii, nagrano ją na taśmę w radiowym studiu i puszczano na wieży ratuszowej jako hejnał.
Od 1990 roku hejnał jest grany na trąbce przez Tadeusza Ciułę na wieży ratuszowej do dziś.

Od kilku lat nad nową aranżacją hejnału pracował syn Zbigniewa Franka – Jacek, który w jego  melodię wplótł sygnał Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

2014-07-25 15:31:14
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.