Wyszukiwarka

Ogólnopolskie i wojewódzkie sukcesy szkół z Opola

Opolskie szkoły ponadgimnazjalne, dla których organem prowadzącym jest Miasto Opole, kolejny raz uplasowały się na bardzo wysokich pozycjach w XIX Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2017 prowadzonym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Listę najlepszych liceów i techników w Polsce poznaliśmy w Auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Chwalimy się! A jest czym, bo nasze szkoły, nasi nauczyciele, a przede wszystkim nasi uczniowie doceniani są w całej Polsce. Gratuluję, ale jednocześnie przyznaję, że wcale nie jestem zaskoczony, bo już od dawna wiadomo, że opolskie szkoły średnie na tle województwa i kraju wypadają dobrze i bardzo dobrze – powiedział gospodarz konferencji prasowej, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

  1. liceum w Polsce

W gronie najlepszych szkół, znalazły się m.in.: Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Odpowiednio zajęło ono 23. miejsce w Rankingu Liceów Ogólnokształcących, 24. w Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących, 22. w Rankingu Szkół Olimpijskich. Nagrodzone zostało także tytułem „Złotej Szkoły 2017” i 1. miejscem w Rankingu Liceów Ogólnokształcących Województwa Opolskiego.

  1. technikum w Polsce

Publiczne Technikum Nr 5, wchodzące w skład Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki, zajęło 12. miejsce w Rankingu Techników, 11. w Rankingu Maturalnym Techników. Przyznano mu również tytuł „Złotej Szkoły 2017” i 1. miejsce w Rankingu Techników Województwa Opolskiego.

 

W Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2017, który obejmuje 500 najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce, znalazły się również inne szkoły, dla których organem prowadzącym jest miasto Opole:

  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr II – 37. Miejsce. Szkoła otrzymała również tytuł „Złotej Szkoły 2017”, zajęła 51. lokatę w Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących 2017, 20. miejsce w Rankingu Szkół Olimpijskich 2017 oraz 2. miejsce w Rankingu Liceów Ogólnokształcących Województwa Opolskiego,
  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr V wchodzące w skład Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego – 291. Miejsce. Szkoła otrzymała tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”, 105. miejsce w Rankingu Szkół Olimpijskich 2017 oraz 8. miejsce w Rankingu Liceów Ogólnokształcących Województwa Opolskiego.

***

W Rankingu Techników 2017, który obejmuje 300 najlepszych techników w Polsce, znalazły się również inne szkoły, dla których organem prowadzącym jest miasto Opole:

  • Publiczne Technikum Nr 1 wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego – 13. Miejsce. Szkoła otrzymała również tytuł „Złotej Szkoły 2017”, zajęła 100. miejsce w Rankingu Maturalnym Techników 2017, 103. miejsce w Rankingu Szkół Olimpijskich 2017 oraz 2. miejsce w Rankingu Techników Województwa Opolskiego,
  • Publiczne Technikum Nr 3 wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” – 33. Miejsce. Szkoła otrzymała również tytuł „Złotej Szkoły 2017”, zajęła 70. miejsce w Rankingu Maturalnym Techników 2017 oraz 3. miejsce w Rankingu Techników Województwa Opolskiego,
  • Publiczne Technikum Nr 2 wchodzące w skład Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego – 205. Miejsce. Szkoła otrzymała tytuł „Brązowej Szkoły 2017” oraz zajęła 10. miejsce w Rankingu Techników Województwa Opolskiego,
  • Publiczne Technikum Nr 7 wchodzące w skład Zespołu Szkół zawodowych im. Stanisława Staszica – 264. Miejsce. Szkoła otrzymała tytuł „Brązowej Szkoły 2017” oraz zajęła 14. miejsce w Rankingu Techników Województwa Opolskiego.
  • Publiczne Technikum Nr 4 im. Rtm. Witolda Pileckiego wchodzące w skład Zespołu Szkół Mechanicznych – 281 miejsce, szkoła otrzymała również tytuł „Brązowej Szkoły 2017” oraz zajęła XVI miejsce w Rankingu Techników Województwa Opolskiego.

KRYTERIA OCENY

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych podzielony został na ranking liceów ogólnokształcących i techników.  Zgodnie z postanowieniem Kapituły Rankingu – licea ogólnokształcące w Polsce oceniane są za pomocą trzech kryteriów tj.: sukcesy szkoły w olimpiadach (waga 30%), wyniki z egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych (25%), wyniki z egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych (45%). Technika oceniane są za pomocą czterech kryteriów tj.: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki z egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki z egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych (30%), wyniki z egzaminu zawodowego (30%).

Sukcesy opolskich szkół potwierdzają wysoką jakość kształcenia w Opolu, na którą składają się w szczególności kompetencje opolskich nauczycieli, którzy potrafią i chcą pracować z młodymi ludźmi. I co szalenie ważne, potrafią ich zmotywować do nauki.

 

2017-02-01 14:51:17
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.