Wyszukiwarka

Herb Miasta i logo 800 lat Opola

ikona, symbol, znak

Opole należy do tych nielicznych miast górnośląskich, które już w końcu XIII wieku symbol swego samorządu, opartego na akcie lokacji, utrwaliły w godle najstarszej znanej aktualnie pieczęci miejskiej. Chcąc mówić o dawnych pieczęciach miejskich Opola i sędziwej historii jego herbu, który zrodził się i kształtował w rzeźbie napieczętnego obrazu, sięgnąć trzeba do niektórych faktów z odległej przeszłości tego miasta.

Początki grodu sięgają VIII w., o czym zaświadczają wykopaliska przeprowadzone na Pasiece. Przedlokacyjna osada typu miejskiego plemienia Opolan (Opolini – ok. 945 r.) istniała tu już w X w. Przed 1217 r. na prawym brzegu Odry lokowano na prawie zachodnim miasto, wzmiankowane w źródłach pisanych w 1222 r. jako „oppidum Opol”. Nazwa Opole pochodzi od staropolskiego wyrazu „opole”, które oznacza wspólnotę terytorialną osad. W latach 1250-1300 miasto otoczono murami z pięcioma bramami i dwunastoma wieżami obronnymi. W 1327 r. miasto przeniesiono na prawo średzkie, a w 1410 – na prawo magdeburskie. Do 1532 r. było w posiadaniu opolskich Piastów. Od 1283 r. – stolicą księstwa opolskiego.

W epoce feudalnej Opole było prężnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. W latach 1532-1742 znajdowało się w rękach Habsburgów (od 1526 r. – królów czeskich, od 1566 r. – władców Austrii) i było wielokrotnie przedmiotem zastawów. A z kolei w 1742 r. – wraz z większością Śląska – przyłączone zostało do Prus. W dniu 15 V 1889 r. Opole otrzymało status miasta wydzielonego (na prawach powiatu).

Opis herbu

Na tarczy dzielonej w słup, połowa orła górnośląskich Piastów w polu prawym i pół krzyża o trójlistnych zakończeniach ramion w polu lewym (orzeł jest tradycyjnym symbolem cnoty, siły i męstwa).

Orzeł i krzyż złote, tło błękitne. Uzasadnienie i wyjaśnienie jego barw znajdujemy w heraldyce Piastów opolskich, zwierzchnich panów Opola. Barwy herbowe Piastów górnośląskich (opolskich, bytomskich i cieszyńskich) określa złoty orzeł jednogłowy na błękitnym polu tarczy, występujący jako motyw składowy 18 miast i miasteczek Górnego Śląska. Swoje prawa otrzymały one od Piastów opolskich, bytomskich i cieszyńskich w średniowieczu. Barwy te jasno dokumentuje również XIV-wieczny herbarz flamandzki Gerlego, w którym partie herbów śląskich pochodzą niewątpliwie z lat ok. 1373-1375, a więc z czasów, kiedy księstwem opolskim władał Władysław II Opolczyk. Oryginał tego herbarza znajduje się dziś w Brukseli, w tamtejszej Bibliotheque Royale.

Plastyczny obraz herbu Opola dają też bite w miejskiej mennicy monety z XV w.

Tak opisany herb Opola historycznie udokumentowany w swojej postaci i swoich barwach, zrozumiały w treści, akcentujący w motywach składowych swojego obrazu tradycje siedmiowiecznego istnienia, jest godnym i sędziwym symbolem, wiążącym bogatą przeszłość miasta z jego dzisiejszą rzeczywistością.

Autor: Damian Tomczyk „Almanach Miejski Opolanin’98”

Księga Identyfikacji Wizualnej – Herbu Miasta Opola i loga 800 lat Opola: [PDF]

Herb Miasta Opola – spakowane pliki graficzne: [ZIP]


Księga znaku 800 lat Opola

Prezentujemy w załączniku oficjalną Księgę Znaku 800 – lecia Opola. Znajdziecie tam Państwo propozycje użycia logo na plakatach, zaproszeniach oraz pozostałych materiałach promocyjnych w roku Jubileuszu.

Zachęcamy do stosowania logotypu 800 – lat Opola w  materiałach informacyjnych i promocyjnych przygotowywanych pod kątem 2017 roku. Wszystkie projekty z użyciem logotypu 800 – lat Opola prosimy kierować w celu akceptacji do Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola, pod adres mailowy: bp@um.opole.pl. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących wykorzystania logotypu, prosimy o kontakt telefoniczny: 77 54 17 503.

Księga Identyfikacji Wizualnej – Herbu Miasta Opola i loga 800 lat Opola: [PDF]

Logotypy do druku:
CMYK: [Logo .ai] [Logo .eps] [Logo .pdf]
PANTONE: [Logo .ai] [Logo .eps] [Logo .pdf]

Logotypy do wykorzystania w Internecie:
RGB: [Logo .ai] [Logo .eps] [Logo .pdf]

Wzór prezentacji 800 lat Opola:
RGB: [PPT]

Logotypy 800 YEARS OF OPOLE:
CMYK: [Logo .ZIP]
PANTONE: [Logo .ZIP]
RGB: [Logo.ZIP] [Logo.jpg]


2013-12-02 09:52:46
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.