Fryderyk Wilhelm Kremser (1930 – 1995) | www.Opole.pl

Wyszukiwarka

Fryderyk Wilhelm Kremser (1930 – 1995)

człowiek, osoba, męski

Wybitny opolski fotografik, krajoznawca – regionalista, rzecznik ochrony zabytków, społecznik, inspiratorem i organizatorem imprez kulturalnych, nauczyciel młodych adeptów sztuki, jeden z tych mieszkańców naszego miasta, o którym bez przesady można powiedzieć Civis Opoliensis.

Mimo iż przemijanie, jako funkcja czasu, jest czymś absolutnie naturalnym, to jednak nagła śmierć człowieka, w pełni sił fizycznych i twórczych, wraz z pytaniem „dlaczego”, rodzić musi bunt przeciwko naturze.
W styczniu 1995 na cmentarzu w Półwsi po raz ostatni pożegnaliśmy Fryderyka Wilhelma Kremsera, wybitnego opolskiego fotografika, krajoznawcę – regionalistę, rzecznika ochrony zabytków, społecznika, jednego z tych mieszkańców naszego miasta, o którym bez przesady można powiedzieć Civis Opoliensis.
Najbardziej znamienne słowa wypowiedział nad trumną ojca jego syn: „Ojciec dzielił na pół tylko bochen chleba”. Przypominam sobie, jak niezwykle pryncypialnym, nie idącym na kompromisy człowiekiem był Fryderyk Kremser. Sam zresztą mówił, że jest postacią kontrowersyjną, ale nie rozumieli go przede wszystkim ludzie, nie potrafiący iść konsekwentnie do wytyczonego celu, nie zarażeni żadną pasją życia.
Był nie tylko fotografikiem (14 wystaw indywidualnych i udział w 120 ogólnopolskich i międzynarodowych), który obiektywem pragnie ująć urodę swojej ojczyzny. Był przede wszystkim zaczynem i fermentem różnych akcji kulturalnych, które miały jednoczyć ludzi naszej małej, opolskiej Ojczyzny. Był inspiratorem i organizatorem ok. 200 imprez kulturalnych – od spotkań literackich, dyskusji, wystaw, koncertów kameralnych, po wielkie wystawy ogólnopolskie i międzynarodowe, sympozja, plenery, czy wreszcie – szkolenia młodych adeptów sztuki.
Kiedy poznałem Fryderyka Kremsera szła już za nim sława fotografa krajoznawcy, wielokrotnie honorowanego prestiżowymi nagrodami, w tym złotym medalem Federacji Sztuki Fotograficznej. Jednak artysta miał nadal ogromnie dużo pomysłów na spełnienie się w sztuce. „Fotografowanie traktuję jako odkrywanie świata – zwykł mawiać. – Czuję się w tym procesie takim maleńkim Kolumbem”.
Kolumbem był jednak nie tylko w sztuce, ale z iście odkrywczą pasją działał jako animator kultury. Był założycielem Konversatorium im. Josepha Eichendorffa i wydawcą dwujęzycznego kwartalnika „Zeszyty Edukacji Kulturalnej”. To dla nas Fryderyk Kremser odkrył na nowo jednego z najwybitniejszych śląskich rzeźbiarzy – Thomasa Myrtka, którego dzieła do dziś można podziwiać w naszym mieście.
Pasją F. Kremsera ostatnich lat było odkrywanie, udowadnianie konieczności wzajemnych korelacji pomiędzy dwoma kulturami – polską i niemiecką. To zainteresowanie wyrosło z uświadomienia własnych korzeni, bo jak zawsze podkreślał, fundament jego twórczości oparty jest na kulturze niemieckiej, w której wzrastał, ale nadbudowa to polska kultura, bo z nią się utożsamia i do niej przynależy. Mówił o sobie, że polskie krajoznawstwo i niemieckie poczucie Heimatu – to jego artystyczna siła.
Stwierdzenie to brzmi dzisiaj jak przesłanie. Uświadamia nam, w jak szczególnym miejscu mieszkamy, jak, dzięki temu, możemy być wewnętrznie bogatsi. No i uczy tolerancji – tej wielkiej wartości, której na co dzień tak nam brakuje.
„Spotykamy w życiu wielu ludzi, jednak tylko nieliczni wywierają na nas wpływ długotrwały, odciskają się w naszej pamięci czy wręcz „przechodzą nas”, pozostawiając w naszej osobowości rodzaj metafizycznego śladu. Przeważnie są to ci, od których uczymy się mądrości, co stają się mistrzami”.
Tak o Szymonie Koszyku pisał Fryderyk Kremser, ale tak samo teraz o Fryderyku Kremserze mogę powiedzieć ja i grono ludzi, których zaraził swoimi pasjami.
W planach artysty było jeszcze wiele pomysłów na wystawy fotograficzne. Niestety, śmierć przerwała jego dalsze plany i marzenia. Luka, która powstała w kulturze Opola, Śląska, Polski długo nie zostanie wypełniona.
Joachim Sosnowski

Źródło: Miejski Biuletyn Informacyjny nr 7/47 (lipiec 1996).

2012-11-19 00:00:00
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.