Wyszukiwarka

e-Opole

Serwis PeUP służy do kontaktowania się z urzędem i wysyłania wniosków. Dzięki PeUP klient (interesant) może załatwiać sprawy administracyjne przez Internet, bez konieczności pojawiania się w urzędzie osobiście. W PeUP tradycyjne papierowe formularze, zostały zastąpione formularzami elektronicznymi. W formularzu elektronicznym należy wprowadzić swoje dane, treść wniosku oraz inne informacje związane ze sprawą, podobnie jak należało to zrobić w formularzach papierowych. Do wypełnienia i wysłania formularza niezbędna jest rejestracja w systemie (czyli założenie Skrzynki kontaktowej, a następnie zalogowanie się do niej) , oraz posiadanie podpisu elektronicznego (niekwalifikowanego lub kwalifikowanego). Za pomocą PeUP można: – obejrzeć katalog usług świadczonych przez urzędy, – obejrzeć spis adresów urzędów, – złożyć wniosek do urzędu, – sprawdzać stan sprawy – czyli podglądać na jakim etapie znajduje się sprawa w urzędzie, – odbierać korespondencję z urzędu, korzystając ze Skrzynki kontaktowej.

 • Bezprzewodowy internet na Rynku
Na opolskim Rynku można już korzystać z dostępu do bezprzewodowego internetu. Warunkiem skorzystania z takiej usługi jest zalogowanie się na stronie startowej i podania loginu: hotspot oraz hasła: hotspot.

Pierwsza próba skorzystania przez użytkownika ze stacji HotSpot musi zostać poprzedzona rejestracją użytkownika na stronie rejestracji i zaakceptowaniem warunków określonych w regulaminie sieci. Bezprzewodowy internet na Rynku będzie posiadał blokadę stron zawierających treści niedozwolone oraz ograniczenie długości jednorazowej sesji do 45 minut.  Z internetu bez czasowych ograniczeń będzie można skorzystać w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 23). Jednocześnie firma realizująca projekt bezprzewodowego internetu na Rynku będzie przeprowadzać testy, które wykażą, czy istnieje możliwość jego udostępnienia w rejonie Placu Wolności.

Darmowy miejski internet w Opolu!

 

To wyszukiwarka z bazą danych wszystkich grobów na Cmentarzu Komunalnym – Opole Półwieś, dzięki której każdy może odnaleźć interesujący go grób lub też zapalić wirtualny znicz.

Wyszukiwarka wskazuje miejsce grobu po podaniu: imienia i nazwiska zmarłego, dacie urodzin i śmierci, numerze kwatery, rzędu czy konkretnym numerze grobu. W zależności od danych, jakie wpiszemy, system poda wszystkie istniejące groby w danym wskazanym parametrze, czy np. podając nr kwatery otrzymamy dane wszystkich grobów tam umiejscowionych. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z mapy cmentarza, na której zostaje zaznaczony konkretny grób. Dla osoby poszukującej konkretnego miejsca mapa pomoże w dotarciu do celu. Dodatkowo przy każdym grobie zamieszczona jest informacja o osobie tam pochowanej, dokładnej lokalizacji oraz rodzaju grobu. Można także skorzystać z usług zarządców cmentarza, którzy zamieścili cennik usług, jakie można zamówić, jeśli nie można samemu zadbać o grób bliskiej osoby lub też zapalić wirtualny znicz.

Na stronie SIP znajduje się mapa Opola z nazwami ulic, zaznaczonymi budynkami i ich numerami oraz z podziałem na działki. Pozostałe dwa plany miasta to inne wersje kolorystyczne, natomiast Ortofotomapa to zdjęcie Opola „z lotu ptaka”. SIP posiada wyszukiwarkę według adresu, numeru działki. Po wprowadzeniu konkretnych danych można wyszukać interesujący nas fragment miasta lub budynek i sprawdzić jego dokładne położenie. Można również sprawdzić jego wymiary i odległości od innych punktów.

 • System Informacji Przestrzennej  – NUMERACJA PORZĄDKOWA NIERUCHOMOŚCI MIASTA OPOLAudostępnione tutaj są dane z urzędowej bazy miejscowości, ulic i adresów m. Opola, Każdy zainteresowany może uzyskać informację o istniejących na terenie miasta Opola punktach adresowych, ulicach oraz placach. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania informacji o ostatnio dodanych adresach i ostatnio dodanych ulicach.

 

 • Metadane dane o danych zbiór informacji szczegółowo opisujących dane z zakresu: punktów adresowych m. Opolapublikowane są pod adresem: http://www.punktyadresowe.pl/ -działek ewidencyjnych m. Opola – publikowane są na geoportalu krajowym pod adresem: http://geoportal.gov.pl/

 

 • Usługi sieciowe usługa WMS – Web Map Service międzynarodowy standard udostępniania danych przestrzennych w internecie w postaci rastrowej.

– w zakresie danych ewidencji miejscowości ulic i adresów – miasta Opola dostępna jest pod adresem: http://www.punktyadresowe.pl/cgi-bin/mapserv?map=/home/www/impa2/wms/opole.map Instrukcja podłączania serwisu dostępna jest na stronie http://www.punktyadresowe.pl w zakładce WMS – w zakresie mapy ewidencyjnej dostępna jest pod adresem: http://hiram.um.opole.pl/arcgis/services/umopole_Ewidencja_wms/MapServer/WMSServer W celu wyświetlenia mapy użytkownik łączy się z serwerem WMS przy pomocy specjalnego programu – klienta WMS (przykładem bezpłatnej aplikacji jest: Quantum GIS). Klient pobiera z serwera metadane, w których znajduje się lista dostępnych warstw (obręby ewidencyjne, działki ewidencyjne, użytki gruntowe, ulice, punkty adresowe i oznaczenia ), obsługiwane formaty, układy współrzędnych itp. Następnie użytkownik wybiera interesujące go warstwy, a program wysyła do serwera zapytanie o gotowy wycinek mapy rastrowej o zadanych wymiarach i położeniu.

Urząd Miasta Opola uruchomił bezpłatną usługę wysyłania krótkich wiadomości tekstowych z informacjami o tym, co ważnego dzieje się w naszym mieście. Są to m.in.:

 • informacje o awariach, alarmach, ostrzeżeniach,
 • wydarzenia kulturalno-rozrywkowe,
 • informacje o zagrożeniach, utrudnieniach w ruchu drogowym,
 • przypomnienia z urzędu.

Aby się zarejestrować w systemie InfOpole wystarczy wysłać sms na numer 732480027 o treści: TAK

Istnieje również możliwość zarejestrowania się poprzez naszą stronę internetową. Wystarczy wysłać e-mail na adres: raport@um.opole.pl  podając w treści numer telefonu, na który chce się otrzymywać informacje z urzędu. Ta forma rejestracji jest bezpłatna.

Osoby rejestrujące się w systemie płacą tylko za sms-a rejestrującego (opłata naliczana wg stawek operatora użytkownika). Taka sama opłata zostanie również pobrana w przypadku wyrejestrowania się z usługi. Odbiór sms-ów informacyjnych otrzymywanych z urzędu przez zarejestrowanych użytkowników nie wiąże się dla nich z żadnymi opłatami.

Aby wyrejestrować się z systemu, należy wysłać e-mail na adres: raport@um.opole.pl o następującej treści: „NIE oraz podać swój numer telefonu”.

 • Aplikacja „Kiedy Wywóz” – harmonogramy odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie miasta Opola dostępne są w aplikacji mobilnej „Kiedy Wywóz” działającej na urządzeniach typu „smartphone” z systemem operacyjnym Android, Windows oraz iOS.
  Pobierz aplikację:

 

2014-07-17 11:50:03
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.