e-Opole | www.Opole.pl

Wyszukiwarka

e-Opole

Serwis PeUP służy do kontaktowania się z urzędem i wysyłania wniosków. Dzięki PeUP klient (interesant) może załatwiać sprawy administracyjne przez Internet, bez konieczności pojawiania się w urzędzie osobiście. W PeUP tradycyjne papierowe formularze, zostały zastąpione formularzami elektronicznymi. W formularzu elektronicznym należy wprowadzić swoje dane, treść wniosku oraz inne informacje związane ze sprawą, podobnie jak należało to zrobić w formularzach papierowych. Do wypełnienia i wysłania formularza niezbędna jest rejestracja w systemie (czyli założenie Skrzynki kontaktowej, a następnie zalogowanie się do niej) , oraz posiadanie podpisu elektronicznego (niekwalifikowanego lub kwalifikowanego). Za pomocą PeUP można: – obejrzeć katalog usług świadczonych przez urzędy, – obejrzeć spis adresów urzędów, – złożyć wniosek do urzędu, – sprawdzać stan sprawy – czyli podglądać na jakim etapie znajduje się sprawa w urzędzie, – odbierać korespondencję z urzędu, korzystając ze Skrzynki kontaktowej.

 • Bezprzewodowy internet na Rynku
Na opolskim Rynku można już korzystać z dostępu do bezprzewodowego internetu. Warunkiem skorzystania z takiej usługi jest zalogowanie się na stronie startowej i podania loginu: hotspot oraz hasła: hotspot.

Pierwsza próba skorzystania przez użytkownika ze stacji HotSpot musi zostać poprzedzona rejestracją użytkownika na stronie rejestracji i zaakceptowaniem warunków określonych w regulaminie sieci. Bezprzewodowy internet na Rynku będzie posiadał blokadę stron zawierających treści niedozwolone oraz ograniczenie długości jednorazowej sesji do 45 minut.  Z internetu bez czasowych ograniczeń będzie można skorzystać w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 23). Jednocześnie firma realizująca projekt bezprzewodowego internetu na Rynku będzie przeprowadzać testy, które wykażą, czy istnieje możliwość jego udostępnienia w rejonie Placu Wolności.

Darmowy miejski internet w Opolu!

To wyszukiwarka z bazą danych wszystkich grobów na Cmentarzu Komunalnym – Opole Półwieś, dzięki której każdy może odnaleźć interesujący go grób lub też zapalić wirtualny znicz.

Wyszukiwarka wskazuje miejsce grobu po podaniu: imienia i nazwiska zmarłego, dacie urodzin i śmierci, numerze kwatery, rzędu czy konkretnym numerze grobu. W zależności od danych, jakie wpiszemy, system poda wszystkie istniejące groby w danym wskazanym parametrze, czy np. podając nr kwatery otrzymamy dane wszystkich grobów tam umiejscowionych. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z mapy cmentarza, na której zostaje zaznaczony konkretny grób. Dla osoby poszukującej konkretnego miejsca mapa pomoże w dotarciu do celu. Dodatkowo przy każdym grobie zamieszczona jest informacja o osobie tam pochowanej, dokładnej lokalizacji oraz rodzaju grobu. Można także skorzystać z usług zarządców cmentarza, którzy zamieścili cennik usług, jakie można zamówić, jeśli nie można samemu zadbać o grób bliskiej osoby lub też zapalić wirtualny znicz.

 • System Informacji Przestrzennej  – NUMERACJA PORZĄDKOWA NIERUCHOMOŚCI MIASTA OPOLAudostępnione tutaj są dane z urzędowej bazy miejscowości, ulic i adresów m. Opola, Każdy zainteresowany może uzyskać informację o istniejących na terenie miasta Opola punktach adresowych, ulicach oraz placach. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania informacji o ostatnio dodanych adresach i ostatnio dodanych ulicach.
 • Metadane dane o danych zbiór informacji szczegółowo opisujących dane z zakresu: punktów adresowych m. Opolapublikowane są pod adresem: http://www.punktyadresowe.pl/ -działek ewidencyjnych m. Opola – publikowane są na geoportalu krajowym pod adresem: http://geoportal.gov.pl/
 • Usługi sieciowe usługa WMS – Web Map Service międzynarodowy standard udostępniania danych przestrzennych w internecie w postaci rastrowej.

– w zakresie danych ewidencji miejscowości ulic i adresów – miasta Opola dostępna jest pod adresem: http://www.punktyadresowe.pl/cgi-bin/mapserv?map=/home/www/impa2/wms/opole.map Instrukcja podłączania serwisu dostępna jest na stronie http://www.punktyadresowe.pl w zakładce WMS

– w zakresie mapy ewidencyjnej dostępna jest pod adresem: http://inet.um.opole.pl:8080/wms W celu wyświetlenia mapy użytkownik łączy się z serwerem WMS przy pomocy specjalnego programu – klienta WMS (przykładem bezpłatnej aplikacji jest: Quantum GIS). Klient pobiera z serwera metadane, w których znajduje się lista dostępnych warstw (obręby ewidencyjne, działki ewidencyjne, użytki gruntowe, ulice, punkty adresowe i oznaczenia ), obsługiwane formaty, układy współrzędnych itp. Następnie użytkownik wybiera interesujące go warstwy, a program wysyła do serwera zapytanie o gotowy wycinek mapy rastrowej o zadanych wymiarach i położeniu.

Urząd Miasta Opola uruchomił bezpłatną usługę wysyłania krótkich wiadomości tekstowych z informacjami o tym, co ważnego dzieje się w naszym mieście. Są to m.in.:

 • informacje o awariach, alarmach, ostrzeżeniach,
 • wydarzenia kulturalno-rozrywkowe,
 • informacje o zagrożeniach, utrudnieniach w ruchu drogowym,
 • przypomnienia z urzędu.

Aby się zarejestrować w systemie InfOpole wystarczy wysłać sms na numer 732480027 o treści: TAK

Istnieje również możliwość zarejestrowania się poprzez naszą stronę internetową. Wystarczy wysłać e-mail na adres: raport@um.opole.pl  podając w treści numer telefonu, na który chce się otrzymywać informacje z urzędu. Ta forma rejestracji jest bezpłatna.

Osoby rejestrujące się w systemie płacą tylko za sms-a rejestrującego (opłata naliczana wg stawek operatora użytkownika). Taka sama opłata zostanie również pobrana w przypadku wyrejestrowania się z usługi. Odbiór sms-ów informacyjnych otrzymywanych z urzędu przez zarejestrowanych użytkowników nie wiąże się dla nich z żadnymi opłatami.

Aby wyrejestrować się z systemu, należy wysłać e-mail na adres: raport@um.opole.pl o następującej treści: „NIE oraz podać swój numer telefonu”.

 • Aplikacja „Opole Segreguje.” – harmonogramy odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie miasta Opola dostępne są w aplikacji mobilnej „Opole Segreguje” działającej na urządzeniach typu „smartphone” z systemem operacyjnym Android, Windows oraz iOS.
  Pobierz aplikację:

 

2014-07-17 11:50:03
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.