Dzielnice – Jednostki pomocnicze Miasta Opola | www.Opole.pl

Wyszukiwarka

Dzielnice – Jednostki pomocnicze Miasta Opola

Malinka

Czym jest dzielnica?

Dzielnica to jednostka pomocnicza gminy. Organem uchwałodawczym jest rada licząca 15 radnych jeżeli na obszarze dzielnicy zamieszkuje do 20 tys. mieszkańców (tak jest w przypadku Opola). Do jej zadań należą m. in. prowadzenie gospodarki finansowej danej jednostki pomocniczej oraz wybór i odwoływanie organu wykonawczego dzielnicy. Organem wykonawczym w dzielnicy jest zarząd, na którego czele stoi przewodniczący. Radni spośród swojego grona wybiorą Zarząd w liczbie od 3 do 5 osób. Kadencja Rady trwa od dnia wyboru i upływa wraz z kadencją Rady Miasta Opola. Rada dzielnicy działa na mocy uchwały rady gminy, co wynika z art. 5 ustawy z 8 marca 1990 o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.).

Budżety dzielnic

Na realizację zadań inwestycyjno-remontowych ustalono kwotę 100 000 zł dla każdej z  Dzielnic. Natomiast budżet na realizację zadań bieżących ustalono według stawki 10 zł na jednego mieszkańca z zastrzeżeniem, że środki przyznaje się w kwocie nie mniejszej niż 20 000 zł i nie wyższej niż 40 000 zł. dla jednej dzielnicy w zależności od jej liczby mieszkańców. Przeznaczane są one na wspieranie zajęć rekreacyjno-sportowych dla mieszkańców dzielnicy, organizację festynów, imprez środowiskowych dla najmłodszych (np. Dzień Dziecka, Mikołajki), jak również fundowanie nagród rzeczowych dla dzieci z dzielnicy, np. za najlepsze wyniki w nauce.

Wykaz dzielnic (alfabetycznie):

Armii Krajowej, Bierkowice, Borki, Brzezie, Chabry, Chmielowice, Czarnowąsy, Gosławice, Groszowice, Grotowice, Grudzice, Kolonia Gosławicka, Krzanowice, Malina, Malinka, Nadodrze, Nowa Wieś Królewska, Półwieś, Sławice, Stare Miasto, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Śródmieście, Świerkle, Winów, Wróblin, Wrzoski, Zakrzów, Zaodrze, Żerkowice.

2017-09-01 15:43:46
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.