Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Polder Żelazna, Opole

Przez Polder Żelazna do Niewodnik

Dla Turysty

Bardzo łatwa trasa, doskonała na rodzinną wycieczkę. Szlak biegnie w większości po drogach z nawierzchnią asfaltową, w tym w sporej części po nowej, niezwykle malowniczej drodze dla rowerów, biegnącej wałem Polderu Żelazna. Wszystkie odcinki terenowe prowadzą z reguły po dobrej jakości drogach szutrowych i gruntowych. Najbardziej wyboistym fragmentem trasy jest odcinek od Niewodnik do Żelaznej. Alternatywnie możemy pokonać go asfaltową drogą wojewódzką 459 (umiarkowany ruch samochodów, spory w godzinach szczytu). Podczas wycieczki przede wszystkim czekają nas piękne widoki na Odrę oraz zaciszne, malownicze wioski, w których nie zabraknie interesujących miejsc.

Szczegółowa mapa trasy:

 

Długość / rodzaj trasy: 32,3 km / łatwa
Czas przejazdu: ok. 2,5 - 3,5 h (Plik gpx w załączniku)

       

         Wycieczkę rozpoczynamy na placu Olgi „Kory” Sipowicz, przed stacją kolejową i Centrum Przesiadkowym Opole Główne. Kierujemy się na północ, ulicą Krakowską, jedną z głównych ulic handlowych Śródmieścia. Dojeżdżamy do Placu Wolności z charakterystycznym pomnikiem poświęconym Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Kierując się dalej prosto, wjeżdżamy na opolską starówkę i deptakiem przy ul. Krakowskiej docieramy do Rynku. Dalej jedziemy prosto ul. Książąt Opolskich do skrzyżowania z ul. Katedralną. Skręcamy w lewo i jedziemy do mostu na Kanale Młynówka. Tuż przed nim skręcamy w prawo, wjeżdżamy na promenadę nad Odrą, mijając po prawej stronie zachowany fragment murów miejskich z widocznymi za nim wieżami opolskiej Katedry Podwyższenia Krzyża Świętego


 

Opole, Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego

Opole, Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego

 

Promenadą dojeżdżamy do Mostu Pamięci Sybiraków i przejeżdżamy na drugą stronę Odry. Na skrzyżowaniu za mostem skręcamy w prawo i jedziemy ul. Wrocławską do mostu na Kanale Ulgi. Tu skręcamy w prawo na zachodni wał kanału (za mostem). Jedziemy ok. 400 m wąską gruntową ścieżką, mijając po drodze zacumowaną na kanale barkę harcerską. Za barką skręcamy w lewo, na nowo zbudowany wał Polderu Żelazna i od tej pory poruszamy się wygodną asfaltową drogą dla rowerów. 
     Polder Żelazna zbudowano w latach 2021-2024. Ma on za zadanie ochronę północnej części Opola przed powodzią. W ramach inwestycji zbudowano m. in. nowe wały przeciwpowodziowe, na których powstała wygodna, asfaltowa droga dla rowerów, prowadząca od Kanału Ulgi w Opolu do Żelaznej. Przy okazji budowy folderu wykonano także przebudowę jazu w Opolu - Wróblinie. Okolice polderu są niezwykle malownicze i nie brakuje tu terenów ciekawych przyrodniczo. Znajduje się tu kilka starorzeczy Odry, tworzących urokliwe oczka wodne.

 

Opole, Polder Żelazna

Opole, Polder Żelazna
 

      Kilometr dalej docieramy do zabudowań osiedla Rubinowe Domy i skręcamy w prawo na dalszą część wału. To jeden z najładniejszych fragmentów nowej drogi dla rowerów, która meandruje tutaj licznymi zakrętami pomiędzy kępami starych drzew. Na początku tego odcinka mijamy położony z prawej strony drogi dawny folwark, do którego prowadzi dróżka przez mostek na malowniczym cieku wodnym. Na jego końcu docieramy do położonego przy obwodnicy zbiornika przeciwpożarowego i skręcamy w lewo. Krótką ul. Spokojną docieramy do ul. Partyzanckiej i skręcamy w prawo. Po chwili przecinamy ostrożnie węzeł na obwodnicy Opola przy Hotelu „Słociak” i zaraz po jego przekroczeniu skręcamy w prawo, na drogę techniczną wzdłuż obwodnicy. Jedziemy 200 m i przy wale przeciwpowodziowym skręcamy w lewo, by po chwili wjechać na koronę wału. Na początku tego fragmentu trasy mijamy malownicze oczko wodne często odwiedzane przez wędkarzy, za którym droga zakręca w prawo. Przejeżdżamy obok Hotelu „Słociak”, za którym po chwili kończą się zabudowania, a przed naszymi oczami pojawia się otwarta przestrzeń z rozległymi widokami na okoliczne łąki i pola. Niecałe 4 km od obwodnicy miasta docieramy do Żelaznej. Tu kończy się asfaltowy odcinek drogi. Dalej, aż do Niewodnik-Otoku poruszamy się szeroką drogą szutrową utwardzoną tłuczniem. Na drugim krańcu Żelaznej mijamy nowy Park Nadodrzański z niewielką wieżą widokową. Półtora kilometra dalej przecinamy skrzyżowanie z pustą zazwyczaj asfaltową szosą. To droga, która nagle urywa się nad Odrą w miejscu dawnej przeprawy promowej. Po przejechaniu kolejnego 1,5 km szeroka droga szutrowa nagle kończy się przed położonymi na uboczu zabudowaniami przysiółka Otok i zmienia się w wąską trawiastą ścieżkę. To tylko 200 m, za którymi dojeżdżamy do betonowej drogi łączącej Niewodniki ze śluzą w Dobrzeniu Wielkim. Skręcamy w lewo i jedziemy do centrum Niewodnik. Tu warto zobaczyć miejscowy pałac. To dawna rezydencja Juliusa Wihelhausa, zbudowana w 1872 r. w stylu łączącym francuski barok z neorenesansem. Oprócz budynku głównego do dziś zachowała się część folwarku – oficyna i spichlerz. Nie przetrwał młyn stojący dawniej nad potokiem. Przez pewien czas był tu hotel z restauracją i kawiarnią, jednak od dawna jest zamknięty. Niedawno obiekt znalazł nowego właściciela i czeka na przywrócenie go do użytku. Pałac otoczony jest urokliwym, starym parkiem.
       W Niewodnikach warto także odpocząć przed drogą powrotną. Najlepiej zrobić to w nowym parku położonym przy boisku. Stamtąd wyruszamy do Opola, kierując się ul. Odrzańską na południe. Po chwili docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką 459 i skręcamy w lewo. Dwa i pół kilometra dalej dojeżdżamy do Żelaznej i na pierwszym skrzyżowaniu, na samym początku miejscowości, skręcamy w lewo, w ul. Leśną, wjeżdżając na czerwony szlak rowerowy. Kilometr dalej na rozwidleniu kierujemy się łagodnie w lewo. Tu zaczyna się szeroka droga szutrowa biegnąca pięknie zadrzewioną aleją do Opola-Sławic. Na początku Sławic od razu skręcamy w lewo i zaraz potem w prawo, w ul. Strażacką. Po prawej stronie ulicy mijamy pięknie zagospodarowany skwer pełen roślin, kwiatów, skalniaków oraz uroczych i prostych rzeźb z drewna. Zaraz za tym skwerem skręcamy w lewo, w ul. Rajską, którą dojeżdżamy do głównej ul. Opolskiej. Skręcamy w prawo i zaraz przed kościołem w lewo na drogę, która prowadzi w kierunku Odry i Polderu Żelazna.

 

Opole, Niewodniki

Opole, Niewodniki
 

      Ponownie trafiamy na wał polderu i skręcamy w prawo. Od tej pory do końca wycieczki jedziemy trasą, którą pokonaliśmy na początku wycieczki. Po chwili dojeżdżamy do Hotelu „Słociak”. Tu możemy jechać do końca wałem i potem zawrócić o 180° na drogę techniczną wzdłuż obwodnicy, albo zjechać z wału i prostym skrótem dojechać do tej samej drogi. Jednym czy drugim sposobem kierujemy się do węzła na obwodnicy miasta i przekraczamy go, wjeżdżając w ul. Partyzancką obok hali „Makro”. Zaraz za nią skręcamy w lewo, w ul. Spokojną i docieramy do drugiej części wału Polderu Żelazna. Skręcamy w prawo i jedziemy asfaltową drogą dla rowerów aż do Kanału Ulgi, mijając po drodze osiedle „Rubinowe Domy”. Przy kanale skręcamy w prawo, mijamy barkę harcerską i przejeżdżamy przez most na kanale. Ulicą Wrocławską dojeżdżamy do skrzyżowania ze światłami i skręcamy w lewo. Za Odrą docieramy do ronda z estakadą, skręcamy w prawo, przejeżdżając na drugą stronę ulicy i skręcamy znów w prawo, w stronę Odry. Nadrzeczną promenadą docieramy do murów obronnych przy katedrze, za którymi skręcamy w lewo, w ul. Katedralną. Na wysokości bramy wejściowej na Plac Katedralny skręcamy w prawo, w ul. Koraszewskiego. Po chwili przejeżdżamy prosto przez Rynek i mijamy po prawej stronie monumentalny budynek kościoła św. Trójcy, zwanego potocznie kościołem Franciszkanów. Za kościołem skręcamy w lewo i od razu w prawo. Przejeżdżamy prosto przez Plac Wolności i jedziemy dalej deptakiem handlowym na ul. Krakowskiej, który prowadzi nas przed stację kolejową Opole Główne, gdzie kończymy wycieczkę.

 

Autorem trasy jest Przemysław Supernak – podróżnik, bloger podróżniczy, pasjonat wycieczek rowerowych i autor przewodnika rowerowego po Opolszczyźnie, organizator wypraw i współtwórca Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Rodowity Opolanin zafascynowany nie tylko dalekimi krajami, ale również swoim rodzinnym miastem i regionem. Mimo, iż poznał niejedno piękne miejsce na świecie, w którym wielu chciałoby się osiedlić, od urodzenia mieszka w Opolu, podkreślając, że to dla niego najlepsze miejsce do życia. Prowadzi w mediach społecznościowych fan page podróżniczo-turystyczny SuperGlob: www.facebook.com/superglob1

 

Dane kontaktowe
Wydział Promocji
ul. Szpitalna 3b-5-7
45-010 Opole
bp [at] um.opole.pl
Lokalizacja