
Przez Polder Żelazna do Niewodnik
Bardzo łatwa trasa, doskonała na rodzinną wycieczkę. Szlak biegnie w większości po drogach z nawierzchnią asfaltową, w tym w sporej części po nowej, niezwykle malowniczej drodze dla rowerów, biegnącej wałem Polderu Żelazna. Wszystkie odcinki terenowe prowadzą z reguły po dobrej jakości drogach szutrowych i gruntowych. Najbardziej wyboistym fragmentem trasy jest odcinek od Niewodnik do Żelaznej. Alternatywnie możemy pokonać go asfaltową drogą wojewódzką 459 (umiarkowany ruch samochodów, spory w godzinach szczytu). Podczas wycieczki przede wszystkim czekają nas piękne widoki na Odrę oraz zaciszne, malownicze wioski, w których nie zabraknie interesujących miejsc.
Szczegółowa mapa trasy:
Długość / rodzaj trasy: 32,3 km / łatwa
Czas przejazdu: ok. 2,5 - 3,5 h (Plik gpx w załączniku)
Wycieczkę rozpoczynamy na placu Olgi „Kory” Sipowicz, przed stacją kolejową i Centrum Przesiadkowym Opole Główne. Kierujemy się na północ, ulicą Krakowską, jedną z głównych ulic handlowych Śródmieścia. Dojeżdżamy do Placu Wolności z charakterystycznym pomnikiem poświęconym Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Kierując się dalej prosto, wjeżdżamy na opolską starówkę i deptakiem przy ul. Krakowskiej docieramy do Rynku. Dalej jedziemy prosto ul. Książąt Opolskich do skrzyżowania z ul. Katedralną. Skręcamy w lewo i jedziemy do mostu na Kanale Młynówka. Tuż przed nim skręcamy w prawo, wjeżdżamy na promenadę nad Odrą, mijając po prawej stronie zachowany fragment murów miejskich z widocznymi za nim wieżami opolskiej Katedry Podwyższenia Krzyża Świętego.
Opole, Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego
Promenadą dojeżdżamy do Mostu Pamięci Sybiraków i przejeżdżamy na drugą stronę Odry. Na skrzyżowaniu za mostem skręcamy w prawo i jedziemy ul. Wrocławską do mostu na Kanale Ulgi. Tu skręcamy w prawo na zachodni wał kanału (za mostem). Jedziemy ok. 400 m wąską gruntową ścieżką, mijając po drodze zacumowaną na kanale barkę harcerską. Za barką skręcamy w lewo, na nowo zbudowany wał Polderu Żelazna i od tej pory poruszamy się wygodną asfaltową drogą dla rowerów.
Polder Żelazna zbudowano w latach 2021-2024. Ma on za zadanie ochronę północnej części Opola przed powodzią. W ramach inwestycji zbudowano m. in. nowe wały przeciwpowodziowe, na których powstała wygodna, asfaltowa droga dla rowerów, prowadząca od Kanału Ulgi w Opolu do Żelaznej. Przy okazji budowy folderu wykonano także przebudowę jazu w Opolu - Wróblinie. Okolice polderu są niezwykle malownicze i nie brakuje tu terenów ciekawych przyrodniczo. Znajduje się tu kilka starorzeczy Odry, tworzących urokliwe oczka wodne.
Opole, Polder Żelazna
Kilometr dalej docieramy do zabudowań osiedla Rubinowe Domy i skręcamy w prawo na dalszą część wału. To jeden z najładniejszych fragmentów nowej drogi dla rowerów, która meandruje tutaj licznymi zakrętami pomiędzy kępami starych drzew. Na początku tego odcinka mijamy położony z prawej strony drogi dawny folwark, do którego prowadzi dróżka przez mostek na malowniczym cieku wodnym. Na jego końcu docieramy do położonego przy obwodnicy zbiornika przeciwpożarowego i skręcamy w lewo. Krótką ul. Spokojną docieramy do ul. Partyzanckiej i skręcamy w prawo. Po chwili przecinamy ostrożnie węzeł na obwodnicy Opola przy Hotelu „Słociak” i zaraz po jego przekroczeniu skręcamy w prawo, na drogę techniczną wzdłuż obwodnicy. Jedziemy 200 m i przy wale przeciwpowodziowym skręcamy w lewo, by po chwili wjechać na koronę wału. Na początku tego fragmentu trasy mijamy malownicze oczko wodne często odwiedzane przez wędkarzy, za którym droga zakręca w prawo. Przejeżdżamy obok Hotelu „Słociak”, za którym po chwili kończą się zabudowania, a przed naszymi oczami pojawia się otwarta przestrzeń z rozległymi widokami na okoliczne łąki i pola. Niecałe 4 km od obwodnicy miasta docieramy do Żelaznej. Tu kończy się asfaltowy odcinek drogi. Dalej, aż do Niewodnik-Otoku poruszamy się szeroką drogą szutrową utwardzoną tłuczniem. Na drugim krańcu Żelaznej mijamy nowy Park Nadodrzański z niewielką wieżą widokową. Półtora kilometra dalej przecinamy skrzyżowanie z pustą zazwyczaj asfaltową szosą. To droga, która nagle urywa się nad Odrą w miejscu dawnej przeprawy promowej. Po przejechaniu kolejnego 1,5 km szeroka droga szutrowa nagle kończy się przed położonymi na uboczu zabudowaniami przysiółka Otok i zmienia się w wąską trawiastą ścieżkę. To tylko 200 m, za którymi dojeżdżamy do betonowej drogi łączącej Niewodniki ze śluzą w Dobrzeniu Wielkim. Skręcamy w lewo i jedziemy do centrum Niewodnik. Tu warto zobaczyć miejscowy pałac. To dawna rezydencja Juliusa Wihelhausa, zbudowana w 1872 r. w stylu łączącym francuski barok z neorenesansem. Oprócz budynku głównego do dziś zachowała się część folwarku – oficyna i spichlerz. Nie przetrwał młyn stojący dawniej nad potokiem. Przez pewien czas był tu hotel z restauracją i kawiarnią, jednak od dawna jest zamknięty. Niedawno obiekt znalazł nowego właściciela i czeka na przywrócenie go do użytku. Pałac otoczony jest urokliwym, starym parkiem.
W Niewodnikach warto także odpocząć przed drogą powrotną. Najlepiej zrobić to w nowym parku położonym przy boisku. Stamtąd wyruszamy do Opola, kierując się ul. Odrzańską na południe. Po chwili docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką 459 i skręcamy w lewo. Dwa i pół kilometra dalej dojeżdżamy do Żelaznej i na pierwszym skrzyżowaniu, na samym początku miejscowości, skręcamy w lewo, w ul. Leśną, wjeżdżając na czerwony szlak rowerowy. Kilometr dalej na rozwidleniu kierujemy się łagodnie w lewo. Tu zaczyna się szeroka droga szutrowa biegnąca pięknie zadrzewioną aleją do Opola-Sławic. Na początku Sławic od razu skręcamy w lewo i zaraz potem w prawo, w ul. Strażacką. Po prawej stronie ulicy mijamy pięknie zagospodarowany skwer pełen roślin, kwiatów, skalniaków oraz uroczych i prostych rzeźb z drewna. Zaraz za tym skwerem skręcamy w lewo, w ul. Rajską, którą dojeżdżamy do głównej ul. Opolskiej. Skręcamy w prawo i zaraz przed kościołem w lewo na drogę, która prowadzi w kierunku Odry i Polderu Żelazna.
Opole, Niewodniki
Ponownie trafiamy na wał polderu i skręcamy w prawo. Od tej pory do końca wycieczki jedziemy trasą, którą pokonaliśmy na początku wycieczki. Po chwili dojeżdżamy do Hotelu „Słociak”. Tu możemy jechać do końca wałem i potem zawrócić o 180° na drogę techniczną wzdłuż obwodnicy, albo zjechać z wału i prostym skrótem dojechać do tej samej drogi. Jednym czy drugim sposobem kierujemy się do węzła na obwodnicy miasta i przekraczamy go, wjeżdżając w ul. Partyzancką obok hali „Makro”. Zaraz za nią skręcamy w lewo, w ul. Spokojną i docieramy do drugiej części wału Polderu Żelazna. Skręcamy w prawo i jedziemy asfaltową drogą dla rowerów aż do Kanału Ulgi, mijając po drodze osiedle „Rubinowe Domy”. Przy kanale skręcamy w prawo, mijamy barkę harcerską i przejeżdżamy przez most na kanale. Ulicą Wrocławską dojeżdżamy do skrzyżowania ze światłami i skręcamy w lewo. Za Odrą docieramy do ronda z estakadą, skręcamy w prawo, przejeżdżając na drugą stronę ulicy i skręcamy znów w prawo, w stronę Odry. Nadrzeczną promenadą docieramy do murów obronnych przy katedrze, za którymi skręcamy w lewo, w ul. Katedralną. Na wysokości bramy wejściowej na Plac Katedralny skręcamy w prawo, w ul. Koraszewskiego. Po chwili przejeżdżamy prosto przez Rynek i mijamy po prawej stronie monumentalny budynek kościoła św. Trójcy, zwanego potocznie kościołem Franciszkanów. Za kościołem skręcamy w lewo i od razu w prawo. Przejeżdżamy prosto przez Plac Wolności i jedziemy dalej deptakiem handlowym na ul. Krakowskiej, który prowadzi nas przed stację kolejową Opole Główne, gdzie kończymy wycieczkę.
Autorem trasy jest Przemysław Supernak – podróżnik, bloger podróżniczy, pasjonat wycieczek rowerowych i autor przewodnika rowerowego po Opolszczyźnie, organizator wypraw i współtwórca Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Rodowity Opolanin zafascynowany nie tylko dalekimi krajami, ale również swoim rodzinnym miastem i regionem. Mimo, iż poznał niejedno piękne miejsce na świecie, w którym wielu chciałoby się osiedlić, od urodzenia mieszka w Opolu, podkreślając, że to dla niego najlepsze miejsce do życia. Prowadzi w mediach społecznościowych fan page podróżniczo-turystyczny SuperGlob: www.facebook.com/superglob1