
Pałac w Kamieniu Śląskim
Kamień Śląski, a dokładniej pałac położony w sercu malowniczej miejscowości w województwie opolskim, to prawdziwa perła architektoniczna i historyczna. Przy pałacu znajduje się zadbany park, w którym rosną stare dęby oraz kwitną róże. Warto tu się wybrać również ze względu na wydarzenia związane ze św. Jackiem, okresem wojennym oraz niezwykłą historią dzwonów. Od stolicy regionu dzielą go niespełna 23 kilometry i pół godziny jazdy samochodem.
Późnobarokowy pałac wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. w miejscu średniowiecznego zamku należącego do słynnych w Europie Odrowążów, z których pochodzi św. Jacek urodzony właśnie w Kamieniu Śląskim. Rezydencja przetrwała II wojnę światową praktycznie nienaruszona, ale kolejne lata jej nie oszczędzały. Jej ruiny w 1990 r. przejęła Diecezja Opolska, która po odbudowie ustanowiła tutaj Sanktuarium św. Jacka.
W 1994 roku dokonano poświęcenia odbudowanego pałacu i kaplicy, w którym uczestniczyli także potomkowie ostatnich właścicieli czyli rodziny von Strachwitz.W pałacu zachwyca sala balowa i odrestaurowane wnętrza. Za wyjątkiem jednej oryginalnej komody ofiarowanej przez ostatnich właścicieli, wszystkie pozostałe meble są zrobione na zamówienie i pochodzą ze współczesnych czasów. Znajduje się tu hotel z klimatycznie urządzonymi pokojami i kilka sal konferencyjnych. Pałac można zwiedzać z przewodnikiem od poniedziałku do piątku o godzinie 14.00, a w weekendy po uprzednim ustaleniu telefonicznym pod nr tel. 77 45 19 100. Nieopodal, w zmodernizowanych zabudowaniach folwarcznych znajduje się zespół wypoczynkowo-rehabilitacyjny Sebastianeum Silesiacum, a cały kompleks otacza urokliwy 14-hektarowy park.