Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Lokalizacja
Wystawy / Targi

Refugium – Arbor – wystawa Bartosza Posackiego // Reforestacja – wystawa Pauliny Ptaszyńskiej w Galerii Zamostek MBP

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Minorytów 4
45-017 Opole
Wstęp wolny

Refugium – Arbor
Wystawa Bartosza Posackiego
Galeria Zamostek MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

Bartosz Posacki zaprezentuje wieloelementową instalację multimedialną, która stawia drzewa w centrum uwagi jako istoty żywe, posiadające niezbywalne prawo do istnienia. Jego projekt ma na celu zwrócenie naszej uwagi na rolę drzew w biosferze i przeciwdziałanie ich postrzeganiu jako wyłącznie przemysłowego surowca. Instalacja promuje nowe podejście, w którym drzewa zyskują podmiotowość, a my – pełniejsze zrozumienie ich znaczenia dla życia na Ziemi.

dr hab. Bartosz Posacki, prof. UO – urodzony w Opolu w 1976 roku. Absolwent opolskiego Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, na kierunku projektowanie architektury wnętrz. Dyplom z zakresu projektowania architektury wnętrz oraz aneks z malarstwa obronił w 2001 roku. W 2007 uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Siedem lat później habilitował się na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Od 2001 roku wziął udział w ponad 150 wystawach w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Holandii, Włoszech, Francji, Rumunii i Ukrainie. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, w tym instalacją i obiektem multimedialnym, performancem audiowizualnym, scenografią multimedialną, a także grafiką i projektowaniem graficznym. Od 2001 roku związany zawodowo z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, gdzie obecnie pełni funkcję dziekana.

Reforestacja
Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej
Galeria Zamostek MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

Paulina Ptaszyńska zaprasza do refleksji nad wpływem produkcji papieru na nasze środowisko naturalne. Jej instalacja artystyczna, oparta na danych dotyczących reforestacji, ukazuje skalę wycinki lasów i konsekwencje wynikające z pozyskiwania drewna do produkcji papieru. To wizualne przypomnienie o kosztach środowiskowych produkcji przemysłowej, które zachęca widzów do zastanowienia się nad odpowiedzialnym korzystaniem z zasobów naturalnych.

dr Paulina Ptaszyńska – zastępczyni dyrektorki Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Opolskiego, a także współtwórczyni pracowni multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Jest absolwentką Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. W 2011 roku ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, specjalizowała się w projektowaniu graficznym i nowych mediach. Z wyróżnieniem obroniła pracę magisterską, za którą otrzymała Grand Prix ogólnopolskiego konkursu Akcja Edukacja 2011/2012 (nagroda za najlepszy dyplom zrealizowany na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych). W 2020 roku obroniła doktorat na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Czechy, Francja, Holandia, Hiszpania, Iran, Niemcy, Rumunia, USA, Włochy, Wielka Brytania). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną, grafiką i projektowaniem graficznym. Prowadzi badania koncentrujące się na obszarach granicznych sztuki i nauki. Jest współautorką instalacji mappingowych: „Botanika”, „Korowód”, „Statek Odyseuszy”, „Postkarnawał”, „Duch Teatru” realizowanych we współpracy z różnymi instytucjami kultury oraz scenografii multimedialnych do spektakli „OFF Niepodległość” i „Rozmowy z diabłem” realizowanych dla Teatru Witkacego w Zakopanem. Współtworzyła wielkoformatowe projekcje mappingowe prezentowane między innymi na zabytkowej bramie miejskiej Porta Nigra w Trewirze. Wraz z innymi opracowała warsztaty mappingowe organizowane w ramach MediaLab Obóz Kultury 2.0 w latach 2011–2013.

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Tagi