Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR

Dzielnica XII Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski

Dla Mieszkańca
Dzielnica XII Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski

HISTORIA
 
W skład dzielnicy wchodzą 4 dawne samodzielne miejscowości. Najwcześniej, bo już w 1936 r. włączona została Półwieś – miejscowość wzmiankowana już w 1295 r.  jako Dimidia Villa. Bierkowice na skutek procesów urbanizacyjnych zostały włączone do miasta w 1975 r. Wzmiankowane były już w 1295 r. w księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego jako wieś na prawie polskim. Jeszcze wcześniej, bo w 1198 r. wzmiankowane były Sławice, które to samodzielną miejscowością pozostawały do ostatniego powiększenia Opola w 2017 r. Wtedy też częścią Opola stały się Wrzoski.
 
CIEKAWOSTKI


•  W Sławicach znajduje się wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa park dworski pochodzący z XVIII wieku. W majątku znajdował się pałac i park hrabiny von Einer. Pałac został zniszczony podczas II wojny światowej. Po posiadłości hrabiny pozostały tylko ruiny muru ogradzającego pałac Muzeum Wsi Opolskiej znajdujące się w Bierkowicach jest niezwykle chętnie odwiedzanym miejscem. Tłumy można tam zobaczyć zwłaszcza podczas corocznego Jarmarku Wielkanocnego. Skansen został utworzony w 1961 roku. Cztery lata później rozpoczęto prace związane z budową ekspozycji stałej, a w 1970 roku udostępniono tereny muzeum zwiedzającym. Główną część ekspozycji stanowią przeniesione i odbudowane obiekty architektury wiejskiej funkcjonujące w okresie od XVIII do początków XX wieku. Są to: budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, młyn, wiatraki, kuźnia, kościół, karczma i szkoła.
•  Półwieś w świadomości opolan funkcjonuje głównie jako ta część miasta, w której znajduje się cmentarz komunalny. W ostatnich latach wiele się jednak w niej zmieniło. Powstało wielkie Centrum Handlowe „Karolinka”, a także zaczęła funkcjonować strefa ekonomiczna, w której powstało kilkanaście fabryk i zakładów pracy. W sąsiedztwie „Karolinki” powstały: Park Naukowo-Technologiczny i Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, a obok nich ma stanąć nowoczesny stadion piłkarski o pojemności około 12 tys. osób. Wraz z kompleksem boisk treningowych. Obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego znajduje się duży teren, który świetnie nadaje się na przeprowadzanie dużych koncertów. Pod koniec wakacji w 2019 r. impreza z udziałem gwiazd muzycznych z Polski i zagranicy zgromadziła na nim około dziewięciu tys. osób. Teren ten w przyszłości ma także służyć jako parking dla kibiców oglądających mecze na nowym stadionie. Na Półwsi powstawały też w ostatnich latach budynki mieszkalne. Zarówno wielorodzinne, w zabudowie szeregowej, jak i jednorodzinne.    

SKŁAD RADY:

1.    Cebula Krzysztof, Półwieś - Przewodniczący Rady
2.    Damboń Jan, Sławice - Wiceprzewodniczący Rady
3.    Gambusz Dorota, Półwieś
4.    Gryga Damian, Wrzoski
5.    Kotula Konrad, Sławice
6.    Król Izabela, Półwieś
7.    Kulig Bartosz, Wrzoski - Zastępca Przewodniczącej Zarządu
8.    Milewski Sławomir, Bierkowice - Członek Zarządu
9.    Pietras Ingryda, Sławice
10.  Racławicki Ireneusz, Wrzoski
11.  Sławek Aleksandra, Półwieś - Członek Zarządu
12.  Tomechna Bernard, Bierkowice
13.  Walek Krystian, Półwieś
14.  Warsitz Małgorzata, Sławice - Przewodnicząca Zarządu 
15.  Wieczorek Dorota, Bierkowice


Dane kontaktowe: dzielnica12atdzielnice [dot] opole [dot] pl (dzielnica12[at]dzielnice[dot]opole[dot]pl)

 

Załączniki
Tagi
Dane kontaktowe
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl (dzielnice[at]um[dot]opole[dot]pl)

 

 

 

Lokalizacja