Gdzie na rower w okolicach Opola? (Przewodnik)

Początek wiosny to idealny moment, aby przypomnieć sobie o rowerze i wyruszyć na dwóch kółkach na pierwsze w tym sezonie wycieczki krajoznawcze. W tym i kolejnych numerach Kropki publikować będziemy opisy najciekawszych tras wokół miasta, które powstały we współpracy z Przemysławem Supernakiem, pasjonatem rowerów i podróżowania.
Przez Polder Żelazna do Niewodnik
Długość / trudność trasy: 32,3 km / łatwa
Krótka i łatwa wycieczka prowadząca asfaltowymi drogami dla rowerów, niezbyt ruchliwymi drogami gminnymi oraz dobrze utrzymanymi drogami gruntowymi. Trasa prowadzi początkowo przez opolską starówkę, pełną zabytków i ciekawej architektury. Dalej poruszamy się po pięknej widokowo drodze dla rowerów, biegnącej wałem Polderu Żelazna. Kolejny odcinek prowadzi przez jedno z zakoli Odry z pięknymi widokami na rzekę. U celu wycieczki, w Niewodnikach, zobaczymy dawny pałac, obok którego znajduje się park wiejski będący doskonałym miejscem na odpoczynek lub piknik. Z Niewodnik wracamy do Żelaznej, skąd kierujemy się do opolskiej dzielnicy Sławice szlakiem rowerowym biegnącym szeroką drogą gruntową pośród szpaleru drzew. W Sławicach znów wjeżdżamy na wał Polderu Żelazna i wracamy do centrum miasta tą samą trasą, którą poruszaliśmy się na początku wycieczki.
Nad jeziora Turawskie
Długość / trudność trasy: 36,6 km + 22,3 km / łatwa + średnio trudna
Najpopularniejsza trasa rowerowa wśród mieszkańców Opola. Doskonała na rodzinną wycieczkę lub szybki popołudniowy trening. W zdecydowanej większości prowadzi dobrze utrzymanymi drogami gruntowymi. Po drodze odwiedzamy jedynie dwie wioski – Niwki i Zawadę. Reszta trasy prowadzi głównie przez Lasy Sobrawsko-Turawskie, w których w lecie można zbierać jagody, a jesienią grzyby. Wycieczkę można wydłużyć o pętlę wokół Jeziora Turawskiego Dużego, na której poznamy bardziej dzikie oblicze jeziora. Pierwsza część trasy podstawowej prowadzi z Opola na wschód, przez Zbicko i Niwki. Powrót z kolei to przejazd lasem do Zawady, a stamtąd z powrotem do centrum Opola. W lecie wycieczkę połączyć można z plażowaniem, pływaniem lub inną aktywnością nad wodą.
Do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego
Długość / trudność trasy: 52,8 km / średnio trudna
Nieco dłuższa trasa prowadzi w większości wygodnymi drogami o nawierzchni asfaltowej – ciągami pieszo-rowerowymi oraz niezbyt ruchliwymi drogami gminnymi. Wyjątkiem jest odcinek biegnący przez Stobrawski Park Krajobrazowy, gdzie poruszamy się po drogach gruntowych, dobrze oznaczonymi szlakami rowerowymi. Pierwsza część trasy prowadzi przez opolskie dzielnice: Wróblin, Czarnowąsy i Świerkle. Następnie odwiedzamy Brynicę, skąd wjeżdżamy do Lasów Stobrawskich. Po ich opuszczeniu wracamy do Opola przez malownicze i pięknie zadbane wsie: Dąbrówkę Łubniańską, Łubniany, Luboszyce i Kępę. Wycieczka spodoba się zarówno miłośnikom przyrody, jak i historii. Na trasie nie zabraknie zabytków i ciekawej architektury.
Szczegółowe mapy tras wraz z plikami gpx znajdziecie na naszej stronie internetowej: https://www.opole.pl/dla-turysty/menu/opole-na-rowerze