Koperta ze znakiem małpki.

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Strona z projektami dofinansowanych z funduszy europejskich realizowane przez Miasto Opole
Strona z informacją o projektach dofinansowanych ze środków budżetu państwa
Strona główna elektronicznej platformy usług administracji publicznej
Strona Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Opole
udostępniony zestaw kanałów informacyjnych RSS strony www.opole.pl
Tłumacz języka migowego
tekst łatwy do odczytania ETR
Miasto

EkoEksperymentarium - nowa atrakcja na wakacje

Eko wystawa

Wakacje w mieście też mogą być ciekawe, a do tego pouczające. Z takiego założenia wyszli autorzy wyjątkowej wystawy pod nazwą EkoEksperymentarium, która będzie dostępna dla każdego mieszkańca przez trzy miesiące.

 EkoEksperymentarium to mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie można nauczyć się jak dbać o środowisko we własnym domu. W salonie łapiemy „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzamy ile wody możemy zaoszczędzić wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste i uczymy się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej.

- EkoEksperymentarium to interaktywna wystawa, podczas której uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie można też skomponować własne śniadanie i sprawdzić jaki zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty  - mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. - W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie. - dodaje.

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Wałbrzychu i Kielcach, gdzie zobaczyło ją ponad 30 tysięcy osób.

Wystawa gości od 4 lipca w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu (Galeria M - ul. Powstańców Śląskich 19) i będzie dostępna do 27 września.

Zwiedzanie jest dostępne od poniedziałku do piątku i zostało tak pomyślane, aby trafić do różnych grup odbiorców. Dlatego od godziny 8:00 do 13:30 możliwe jest zwiedzanie z animatorem dla grup zorganizowanych (aby się zapisać, należy wypełnić formularz dostępny pod linkiem: www.ekoeksperymentarium.pl/wystawa a od godziny 13:30 do 15:00 organizatorzy zapraszają osoby indywidualne i rodziny.

- W Opolu szukamy skutecznych form edukacji, stąd też narodził się pomysł na przygotowanie takiej wystawy. Z założenia jest skierowana do wszystkich mieszkańców i porusza ważne tematy z zakresu gospodarki  odpadami, a szczególnie uczy jak zapobiegać powstawaniu odpadów. Z doświadczenia wiemy, że taka forma edukacji jest znacznie skuteczniejsza i bardziej przemawia do wyobraźni nie tylko dzieci, ale i dorosłych – podkreśla Przemysław Zych, Zastępca Prezydenta Opola. 

 

 

 

Dane kontaktowe
Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu
ul. Powstańców Śląskich 19
45-086 Opole
77 454 50 87 tel. kom. 519 833 408
Lokalizacja